Globi

" Vetëm tapeti i kuq i mungonte", Giorgia Meloni "kryqëzohet" sepse priti me nderime një vrasës të dënuar në Florida

Shkruar nga Liberale

" Vetëm tapeti i kuq i mungonte", Giorgia Meloni

Kryeministrja italiane, Giorgia Meloni, e cila përshëndeti dhe priti personalisht një vrasës të dënuar në një aeroport afër Romës me "nderime të plota", ka shkaktuar reagime të shumta në rrjet.

Ish-marinari dhe producenti televiziv, Chico Forti, i cili u dënua me burgim të përjetshëm në Florida në vitin 2000 për vrasjen e hotelierit Dale Pike, mbërriti në aeroportin ushtarak të Italisë, Pratica di Mare të dielën, pasi Meloni negocioi transferimin e tij nga Shtetet e Bashkuara, duke ia dalë aty ku qeveritë e mëparshme italiane kishin dështuar. 

Grushti i shtetit diplomatik u duartrokit në të gjithë bordin, por vendimi i Melonit për të pritur Fortin me krahë hapur nuk rezultoi i tillë.

“Ai u prit me nderime të plota. Gjithçka që mungonte ishte tapeti i kuq, "tha Walter Verini, një senator për Partinë Demokratike (PD) të qendrës së majtë, duke iu referuar fotove që shfaqin kryeministren duke buzëqeshur ngrohtësisht, e me duar të shtrënguara, ndërsa ajo mirëpriti 65-vjeçaren në Itali.

“Puna për të sjellë Chico Forti filloi shumë kohë më parë dhe ne u përpoqëm shumë për të, përfshirë edhe mua”, shtoi Verini, duke folur për të përditshmen italiane "Corriere della Sera të hënën".

“Është një gjë e mirë që kjo qeveri e mbaroi punën,” shtoi ai. “Por ajo që bëri kryeministrja Meloni nuk është e pranueshme.”

Gazeta italiane me prirje të majtë "Il Fatto Quotidiano", shprehu gjithashtu habi.

"Unë nuk e kuptoj arsyen e pritjes së tij me madhështi," shkroi të hënën kolumnisti Leonardo Botta. 

"Unë e kuptoj kënaqësinë legjitime për operacionin diplomatik," shkroi Botta , "por nuk më shpëton pse Meloni do të shihte mundësinë e propagandës në pritjen, me madhështi, një njeri të shpallur përfundimisht fajtor edhe nëse ai ka deklaruar gjithmonë pafajësinë e tij./ Përgatiti Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH