Globi

" Më jep mallin ose do të marr peng djalin", arrestohet rumuni që kërcënoi gruan shqiptare në Itali

Shkruar nga Liberale

" Më jep mallin ose do të marr peng djalin", arrestohet

Karabinierët e Tenenzas të Guidonia Montecelio kanë përfunduar një hetim që rezultoi me arrestimin e një shtetasi rumun 36-vjeçar.

Ky operacion u krye në përgjigje të një urdhri paraburgimi të lëshuar nga GIP i Gjykatës së Tivoit.

Sipas medieve italiane, gjithçka nisi shtatorin e kaluar kur policia sekuestroi 50 gramë kokainë në shtëpinë e një gruaje shqiptare. Në ditët në vijim, 36-vjeçari rumun, iu paraqit gruas duke pretenduar se ishte pronari legjitim i drogës dhe kërkoi kthim të menjëhershëm ose rimbursim financiar.

Pasi nuk besonte se lënda ishte sekuestruar nga autoritetet, 36-vjeçari më pas e kërcënoi gruan me vdekje.

Më vonë ai dërgoi bashkëpunëtorët me paralajmërimin se nëse nuk e kthente drogën, do të rrëmbenin djalin 3-vjeçar të shqiptares. Denoncimi i gruas çoi në një hetim të thelluar, duke çuar në identifikimin e të dyshuarit, tashmë të njohur për precedentë të veçantë.

Prokurori Publik ka kërkuar dhe ka marrë dhënien e masës së kujdestarisë për shkak të rrezikut.

Për këtë arsye 36-vjeçari u arrestua dhe u transferua në burgun Rebibbia të Romës, në pritje të fazave të mëpasshme të procedimit gjyqësor.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH