Globi

" Enigma e madhe", zbulohet objekti misterioz romak nga arkeologët në Angli

Shkruar nga Liberale

" Enigma e madhe", zbulohet objekti misterioz romak nga

Arkeologët amatorë në Angli kanë zbuluar një nga objektet më të lashta romake, e gjetur ndonjëherë. Por misteri qëndron në faktin se për çfarë është përdorur në të vërtetë.

Objekti me 12 anë dhe konsiderohet "një nga enigmat e mëdha të arkeologjisë", sipas Norton Disney History and Arkeology Group, një grup amator me bazë në rajonin anglez të Lincolnshire ku u gjet në Qershor.

Me përmasa rreth 8 centimetra (3 inç), dodekaedri është i zbrazët dhe i mbuluar me 12 vrima të madhësive të ndryshme.

Objekti 1700-vjeçar do të ekspozohet në Muzeun Lincoln nga 4 maji deri në fillim të shtatorit.

" Enigma e madhe", zbulohet objekti misterioz romak nga

"Është një kënaqësi e vërtetë të kesh dodekahedronin e Norton Disney që na bashkohet... vetëm një hedhje guri nga vendi ku u gjet," tha Andrea Martin, menaxher i ekspozitave dhe interpretimeve në muze, në një njoftim për shtyp të Këshillit të Qarkut Lincolnshire .

"Që hapja e ekspozitës të përkojë me Festivalin e Historisë Lincoln është një grusht shteti i vërtetë."/ Përgatiti Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH