Bota

Gjenerali amerikan: Ukraina e ka të humbur luftën nëse nuk financohet nga Perëndimi

Shkruar nga Liberale
Gjenerali amerikan: Ukraina e ka të humbur luftën nëse nuk

Trupat ukrainase janë duke racionalizuar përdorimin e municionit teksa forcat ruse e kanë rritur shkallën e ofensivës, ka thënë ai para Komitetit amerikan.

Ai ka thënë se Rusia do të ketë prioritet 10-1 kundër Ukrainës, brenda javësh.

“Nuk po flasim për muaj. Nuk po flasim në mënyrë hipotetike. Po flasim për javë”, ka thënë Cavoli.

Më herët gjatë kësaj jave, presidenti ukrainas, Volodomyr Zelensky, ka paralajmëruar se pozicioni ushtarak i Ukrainës është duke u dobësuar për shkak të mungesës së municionit dhe armëve, sidomos ato për mbrojtje ajrore, për shkak të bllokimit të ndihmës amerikane.

Cavoli ka theksuar se kontributi amerikan është jetik, sidomos municionet dhe raketat, të cilat, sipas tij, janë elemente kritike në luftë.

“Vrasësja më e madhe në fushëbetejë është artileria… nëse Ukraina mbetet pa të, do të mbetet sepse ne i kemi ndalur ndihmat”, ka thënë Cavoli.

Ai ka përmendur, gjithashtu, se Rusia varet nga “sasia e një vendi të madh” që ia mundëson prodhimin ushtarak, përfshirë fabrikat e reja që ka për prodhim të artilerisë dhe tankeve.

Sipas tij, përgjatë luftës në Ukrainë, taktika e Rusisë ka qenë që të nisë sulme shumë të mëdha në distanca ditore, për të mbajtur ritmin e prodhimit.

“Ata prodhojnë, ruajnë dhe më pas nisin sulme të mëdha”, ka thënë ai.

“Ato sulme do ta shkatërrojnë ekonominë dhe shoqërinë civile, si dhe ushtrinë e Ukrainës, nëse nuk ka sulme mbrapsht. Pa armët e SHBA-së diçka e tillë do të ndodhë”.

Dhoma e Përfaqësuesve nuk e ka caktuar ndonjë datë për votim të pakos së ndihmës në vlerë të 60 miliardë dollarëve për Ukrainën.

Projektligji është miratuar në Senat në shkurt, dhe Shtëpia e Bardhë i ka kërkuar disa herë udhëheqësit të Dhomës së Përfaqësuesve, republikanit Mike Johnson që të organizojë votimin.

Projektligji e ka mbështetjen e disa republikanëve në Kongres, mirëpo ata që janë të linjës së ashpër, të afërt me ish-presidentin amerikan, Donald Trump, i cili synon mandat të dytë në pushtet, e kanë bllokuar ndihmën.

Poll
SHQIPENGLISH