Globi

Fitore për Trump, Gjykata e Lartë e Michiganit refuzon përjashtimin e tij nga zgjedhjet

Shkruar nga Liberale

Fitore për Trump, Gjykata e Lartë e Michiganit refuzon

Gjykata e Lartë e Miçiganit ka rrëzuar një përpjekje për të hequr ish-presidentin Donald Trump nga votimi paraprak i vitit 2024 bazuar në “ndalimin kryengritës” të Kushtetutës së SHBA.

Rezultati, i cili përgjithësisht pritej, është një fitore për ish-presidentin, megjithëse një përpjekje për ta hequr atë mund të rinovohet për zgjedhjet e përgjithshme.

Vendimi i së mërkurës është në kontrast me vendimin e fundit nga Gjykata e Lartë e Kolorados, e cila e hoqi Trumpin nga votimet e saj paraprake për shkak të rolit të tij në trazirat e Kapitolit të 6 janarit.

Vendimi është pezulluar në pritje të apelit.

Me këto vendime dyluftuese, apelimet e pritshme në Gjykatën e Lartë të SHBA bëhen edhe më kritike, veçanërisht ndërsa kombi shkon drejt fillimit të zgjedhjeve paraprake të vitit 2024.

Ndryshe nga Kolorado, padia në Michigan nuk arriti kurrë në gjyq dhe u hodh poshtë në fillim të procesit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH