Bota

Çfarë ndodhi? Rusia kundër hetimit ndërkombëtar për vdekjen e Navalnyt: Kjo është arrogancë

Shkruar nga Liberale

Çfarë ndodhi? Rusia kundër hetimit ndërkombëtar

Ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov është shprehur kundër një hetimi ndërkombëtar në lidhje me vdekjen e liderit të opozitës, Alexei Navalny. Në një konferencë për shtyp në margjinat e G20, ministri rus u shpreh se asnjë vend nuk ka të drejtë të ndërhyjë në punët e brendshme të Rusisë.

“Për Navalny, askush nuk ka të drejtë të ndërhyjë në punët tona të brendshme, duke marrë parasysh atë që ata bënë me Julian Assange. Ne hedhim poshtë një hetim ndërkombëtar për vdekjen e tij. Ne do ta mendojmë vetë. Kjo është arrogancë. Këto janë forma të neokolonializmit.”, tha ministri i Jashtëm rus.

“Askush nuk e di se çfarë i është bërë Navalny në Gjermani. Ata thanë se ai ishte helmuar dhe na akuzuan. Por ata nuk na lejuan akses në analizat e tij të gjakut: e pahijshme dhe e padrejtë”.

Poll
SHQIPENGLISH