Globi

Falsifikoi vdekjen, 34-vjeçari i akuzuar për përdhunim ekstradohet në SHBA

Shkruar nga Liberale

Falsifikoi vdekjen, 34-vjeçari i akuzuar për përdhunim

Një amerikan i cili dyshohet se falsifikoi vdekjen e tij dhe u fsheh në Skoci është ekstraduar përsëri në SHBA.

Një gjykatë vendosi se njeriu që pretendonte se ishte një jetim irlandez i quajtur Arthur Knight ishte në fakt i regjistruar si shkelësi seksual Nicholas Rossi.

36-vjeçari po trajtohej për Covid-19 kur u arrestua në një spital në Glasgow në dhjetor 2021.

Më 14 dhjetor, Sekretarja e Drejtësisë e Skocisë, Angela Constance, nënshkroi një urdhër për ekstradimin e tij.

Rossi dyshohet se ka sulmuar ish-të dashurën e tij, duke e shtyrë atë në një divan dhe duke e detyruar të bënte seks.

Rossi kishte këmbëngulur se ai ishte viktimë e identitetit të gabuar.
Gjykata në Edinburg tha se tatuazhet dhe shenjat e gishtave të tij përputheshin me ato të Rossit, dhe Sherifin Norman McFadyen që vendosi se ai ishte me të vërtetë i arratisur në nëntor të vitit të kaluar.

Ministri i parë Humza Yousaf tha se ai nuk donte të “paragjykonte asnjë hetim të mundshëm apo çështje gjyqësore” në të ardhmen, por vlerësoi bashkëpunimin e autoriteteve skoceze me kolegët në SHBA gjatë sagës.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH