Bota

Estonia mbyll pikën kufitare me Rusinë gjatë natës

Shkruar nga Liberale

Estonia mbyll pikën kufitare me Rusinë gjatë natës

Estonia do të mbyllë sot pikën e saj kufitare Narva-1 me Rusinë midis orës 23:00 dhe 07:00 me orën lokale, njoftoi transmetuesi publik estonez, ERR.

Mbyllja është rekomanduar nga ministria e brendshme pasi autoritetet estoneze për shkak të fluksit të emigrantëve. Kalimi Narva-1 lidh të dy vendet nëpërmjet një ure mbi lumin Narva.

Marek Liiva, kreu i pikës kufitare Narva, tha për ERR se banorët vendas do të lejohen të kalojnë nga kontrolli kufitar.

Poll
SHQIPENGLISH