Bota

E RËNDË/ Rrëzohet helikopteri i Presidentit iranian, nuk dihet fati i tij

Shkruar nga Liberale
E RËNDË/ Rrëzohet helikopteri i Presidentit iranian, nuk dihet

Një helikopter që transportonte presidentin iranian Ebrahim Raisi pësoi një problem dhe përfundoi duke rënë në pyll. Disa filluan t’i kërkonin publikut që të lutej për Raisin dhe të tjerët në bord, ndërsa ekuipazhet e shpëtimit kaluan me shpejtësi nëpër një pyll të mjegullt, rural ku besohej se ishte helikopteri i tij.

Rrëzimi i mundshëm vjen pasi Irani nën drejtimin e Raisit dhe liderit suprem Ayatollah Ali Khamenei nisi një sulm me drone dhe raketa mbi Izraelin vetëm muajin e kaluar. Ndërkohë, Irani është përballur me vite të tëra me protesta masive kundër teokracisë së tij shiite mbi një ekonomi të sëmurë dhe të drejtat e grave duke e bërë momentin shumë më të ndjeshëm për Teheranin dhe të ardhmen e vendit pasi lufta Izrael-Hamas ndez Lindjen e Mesme më të gjerë.

Raisi po udhëtonte në provincën e Azerbajxhanit Lindor të Iranit. Televizioni shtetëror tha se incidenti ndodhi pranë Jolfës, një qytet në kufi me kombin e Azerbajxhanit, rreth 600 kilometra (375 milje) në veriperëndim të kryeqytetit iranian, Teheranit. 

Duke udhëtuar me Raisin ishin Ministri i Jashtëm i Iranit Hossein Amirabdollahian, guvernatori i provincës së Azerbajxhanit Lindor të Iranit dhe zyrtarë dhe truproja të tjerë. Një helikopter shpëtimi nuk ka mundur të arrijë në zonën ku mendohej se ishte helikopteri i Raisit për shkak të mjegullës së madhe.

Poll
SHQIPENGLISH