Bota

E pazakontë/ Ankohej nga dhimbja e kokës, mjekët i gjejnë vezë krimbash në trurin e tij!

Shkruar nga Liberale

E pazakontë/ Ankohej nga dhimbja e kokës, mjekët i gjejnë

Një burrë në Florida që vuante nga migrena e vazhdueshme iu tha se kishte vezë krimbi në trurin e tij.

Pacienti 52-vjeçar kërkoi ndihmë mjekësore pasi migrena e tij kronike u bë më e shpeshtë dhe ilaçet që përdorte për to nuk funksiononin më.

Skanimet zbuluan ciste të shumta në të dy anët e trurit të tij që rezultuan të ishin vezë të krimbit shiriti i derrit.

Vezët po i shkaktonin ënjtje nën kafkën e tij, e cila nga ana tjetër po çonte në migrenë të rregullt, sipas një raporti të shkruar nga mjekët e tij që u botua në American Journal of Case Reports.

Mendohet se vezët ishin rezultat i ngrënies së proshutës së papjekur të infektuar, pasi burri u tha mjekëve se hante shpesh ‘proshutë të butë’, duke e preferuar atë në versionin krokant.

Vezët mikroskopike mund të kenë hyrë në zorrën e tij, duke çuar në zhvillimin e një krimbi shirit dhe vendosjen e vezëve që përfunduan në feçet e tij.

Mjekët e burrit dyshojnë se përmes ‘larjes jo korrekte të duarve’ këto vezë rihynë në trupin e tij dhe udhëtuan përmes qarkullimit të gjakut në trurin e tij, thuhet në raport.

Poll
SHQIPENGLISH