Bota

Diplomati rus plas BOMBËN: NATO po përgatitet për luftë me Rusinë

Shkruar nga Liberale

Diplomati rus plas BOMBËN: NATO po përgatitet për luftë me

Gjithçka që NATO po bën sot janë përgatitjet për një konflikt të mundshëm me Rusinë, tha zëvendësministri rus i Punëve të Jashtme Aleksandër Grushko.

“Gjithçka që NATO po bën sot në këto zona, sinqerisht, po përgatit aleancën për një konflikt të mundshëm ushtarak me Rusinë.

Dhe stërvitjet që po kryhen tregojnë se të gjitha konceptet e sigurisë bashkëpunuese tani janë hedhur poshtë dhe NATO është kthyer në skemat e sigurisë të epokës së Luftës së Ftohtë”, tha ai.

Gruško beson se NATO ka nisur një luftë hibride kundër Rusisë.

“Në sferën ekonomike janë vendosur mijëra sanksione të paligjshme ndaj vendit tonë, në sferën ideologjike po bëhet demonizimi i Rusisë dhe një nga shembujt më të fundit evident është njoftimi se nëse NATO mposhtet në Ukrainë, Rusia patjetër do të pushtojë Poloninë dhe shtetet baltike,” tha diplomati.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH