Bota

Dhjetëra mijëra rusë që ikën në Turqi të ndikuar nga lufta , detyrohen të largohen nga vendi

Shkruar nga Liberale

Dhjetëra mijëra rusë që ikën në Turqi të

Dhjetëra mijëra rusë që ikën në Turqi pas pushtimit të Ukrainës nga Moska, janë zhvendosur në vende të tjera vitin e fundit, sipas një raporti të ri.

Reuters thotë se ata që janë shpërngulur janë shkaku i leje qëndrimeve dhe kostove në rritje të jetesës.

Turqia, fqinji i Rusisë në Detin e Zi – një anëtar i NATO-s – u shfaq si një magnet për rusët pas pushtimit në muajin shkurt të vitit 2022, me Stambollin dhe resortin mesdhetar të Antalias të dyja ndër opsionet e preferuara.

Disa prej tyre kishin kundërshtuar pushtimin, të tjerët po përpiqeshin të mbronin veten dhe bizneset e tyre nga një valë sanksionesh perëndimore të vendosura ndaj Moskës – duke përfshirë ndalimin e udhëtimit për rusët në pjesën më të madhe të Evropës.

Disa burra kishin frikë se do të dërgoheshin në ushtri, raporton skynews.

Por këtë muaj, numri i rusëve me leje qëndrimi turk ra në 96 mijë, me më shumë se një të tretën nga 154 mijë në fund të vitit 2022, tregojnë të dhënat zyrtare.

Nëntë shtetas rusë që folën për Reuters thanë se ata dhe të tjerë ishin larguar pjesërisht për shkak të vështirësive për të marrë leje qëndrimi që nga fillimi i vitit 2023. Shumë prej tyre janë drejtuar në Serbi dhe Mal të Zi, ndër të paktat vende evropiane ku janë të mirëpritur.

Rusët po ikin gjithashtu për shkak të kostove në rritje – inflacioni turk arriti në 70 për qind muajin e kaluar – së bashku me vështirësinë për të bërë banka bazë në Turqi si rezultat i sanksioneve.

Presidenca e Menaxhimit të Migracionit të Turqisë tha se të gjitha kërkesat e refuzuara për leje qëndrimi përfshijnë një justifikim në gjuhën e të huajve sipas ligjeve përkatëse dhe se aplikantët janë të lirë të ndjekin mjete juridike.

Poll
SHQIPENGLISH