Globi

Blinken kundër Iranit: Duhet të ndalni mbështetjen ndaj Houthis-it

Shkruar nga Liberale

Blinken kundër Iranit: Duhet të ndalni mbështetjen ndaj

Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken akuzoi Iranin se qëndron pas sulmeve të shumta të ndërmarra nga rebelët Houthi në Detin e Kuq kundër anijeve tregtare.

“Këto sulme u mbështetën dhe inkurajuan nga Irani për sa i përket teknologjisë, pajisjeve, inteligjencës dhe informacionit, dhe ato kanë një ndikim të vërtetë te njerëzit,” u tha Blinken gazetarëve në Bahrein, ku ai është në një turne në Lindjen e Mesme.

Huthi pretendon sulmin ndaj anijes amerikane në Detin e Kuq. Rebelët jemenas thanë këtë të mërkurë se kishin lëshuar “dronë dhe raketa” në një anije amerikane, pasi forcat britanike dhe amerikane kishin penguar “sulmin më serioz” të Houthive në Jemen në Detin e Kuq.

Rebelët, të cilët janë afër Iranit, kryen një “një numër të madh të raketave balistike dhe anti-anije, operacion me dron që synonte një anije amerikane që ofronte ndihmë për entitetin sionist”, thanë ata pa specifikuar datën ose vendndodhjen e sulmit.

Është një “përgjigje fillestare ndaj sulmit të fshehtë kundër forcave tona më 31 dhjetor”, shtuan ata. Duke iu përgjigjur një kërkese për ndihmë nga një anije tregtare, helikopterët e marinës amerikane fundosën tre anije Houthi atë ditë, duke vrarë dhjetë anëtarë të ekuipazhit.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH