Bota

Biden rrezikon të thellojë konfliktin në Lindjen e Mesme

Shkruar nga Liberale
Biden rrezikon të thellojë konfliktin në Lindjen e Mesme

Vdekja e tre trupave amerikane në një sulm me dron të dielën, i ka futur Shtetet e Bashkuara më thellë në konfliktin e Lindjes së Mesme dhe i ka dhënë urgjencë të re përpjekjeve për të siguruar lirimin e pengjeve në Gaza, në këmbim të një ndalimi të zgjatur të luftimeve midis Izraelit dhe Hamasit.

Bisedimet për pengjet në Francë po zhvilloheshin në të njëjtën kohë që zyrtarët amerikanë po përballeshin me vdekjen e trupave në Jordani, aty u shtua në një nga momentet më të ngarkuara që nga shpërthimi i dhunës pas terrorit të Hamasit më 7 tetor. Tani, liderët në Uashington dhe Lindjen e Mesme po mendojnë për zgjedhje që mund të transformojnë ndjeshëm situatën, me mijëra jetë dhe të ardhmen e rajonit në ekuilibër.

Ne do të përgjigjemi,” tha Presidenti Joe Biden në një sallë banketi të një kishe baptiste në Karolinën e Jugut disa orë pas sulmit.

Por presidenti, i cili gjithashtu u zotua t’i përgjigjet sulmit me dron “në një kohë dhe në mënyrën tonë“, ende përballet me një vendim për shkallën e hakmarrjes amerikane, e cila do të ketë pasoja si në rajon ashtu edhe në vend. Ai po hyn në një luftë të ashpër rizgjedhjeje. Këshilltarët thanë se përgjigjet u diskutuan në një videokonferencë me Biden dhe ekipin e tij të sigurisë kombëtare në orët pas sulmit.

Poll
SHQIPENGLISH