BE

Thirrja e zgjedhjeve të parakohshme nga Macron zhyt tregun e aksioneve në Francë

Shkruar nga Liberale

Thirrja e zgjedhjeve të parakohshme nga Macron zhyt tregun e aksioneve

Tregu i aksioneve të Francës po shkon drejt rënies më të madhe në më shumë se dy vjet, mes frikës se partia e ekstremit të djathtë të vendit mund të fitojë zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Obligacionet franceze ranë gjithashtu këtë javë, pasi analistët paralajmëruan për rrezikun e një paniku tregu të ngjashëm me kohën e dorëheqjes së Liz Truss, pas vendimit të Emmanuel Macron të dielën e kaluar për të thirrur zgjedhje të parakohshme parlamentare.

Indeksi CAC 40 i 40 aksioneve më të mëdha të listuara në Paris ka pasur javën e tij më të keqe që nga marsi 2022. Ai ra me më shumë se 2% të premten në mëngjes, duke i çuar humbjet e tij për javën në pothuajse 6%. Shitja e së premtes erdhi pasi ministri i financave i Francës, Bruno Le Maire, paralajmëroi se vendi mund të rrezikojë një krizë financiare nëse e djathta ekstreme ose e majta fitojnë zgjedhjet e ardhshme parlamentare , për shkak të premtimeve të tyre të mëdha për shpenzime.

“Kur shikoj në anën e djathtë, shoh një program që përbëhet nga gënjeshtra”, tha Le Maire për radion franceinfo.

Partia Kombëtare e ekstremit të djathtë, e udhëhequr nga Marine Le Pen , ka bërë thirrje më parë për politika ekonomike proteksioniste dhe ka propozuar shpenzime publike më të larta, si dhe ulje të TVSH-së për karburantin, energjinë elektrike dhe gazin. Le Maire pohoi gjithashtu se një aleancë e re e partive të krahut të majtë do të shkaktonte kolaps ekonomik nëse fitonte pushtetin.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH