BE

“The Guardian”: Giorgia Meloni mund të jetë forca kryesuese e BE-së në zgjedhjet për Parlamentin Europian

Shkruar nga Liberale

“The Guardian”: Giorgia Meloni mund të jetë forca

Partitë e ekstremit të djathtë pritet të kenë fitime në zgjedhje, pasi shumica e vendeve, duke përfshirë peshat e rënda të BE-së, Francën dhe Gjermaninë, shkojnë në zgjedhje të dielën. Rezultatet e parashikuara priten të dielën vonë në mbrëmje.

Ndërsa pritet një rritje e mbështetjes për të djathtën ekstreme, me parti të tilla që pritet të fitojnë një të katërtën e vendeve, rryma e qendrës parashikohet ende të shfaqet si forca kryesore në parlamentin e BE, shkruan “The Guardian” në artikullin e saj.

Meloni, e cila u zgjodh në një platformë të fokusuar kryesisht në emigracionin, ndau një video-mesazh në mediat sociale të shtunën, në të cilën tha se prioritetet e saj ishin “të mbronte kufijtë e Evropës kundër imigracionit të paligjshëm (dhe) të mbronte ekonominë reale dhe vendet e punës”.

Italia, e cila do të mbajë 76 nga 720 vendet në parlamentin e ri, mund të luajë një rol vendimtar në vendosjen e ekuilibrit të pushtetit në bllok. Me sondazhet që sugjerojnë se partia Vëllezërit e Italisë së Melonit mund të fitojë 27% të votave,  nga vetëm 6.4% në zgjedhjet e BE-së 2019, kryeministria e Italisë mund të vendosë fatin politik të shefes së Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen , dhe nëse ajo merr mbështetje të mjaftueshme për të siguruar një mandat të dytë.

Çështja nëse Partia Popullore Evropiane (EPP) e von der Leyen do të pranojë të punojë me të djathtën ekstreme ka të ngjarë të jetë vendimtare pas votimit: von der Leyen ka sugjeruar se është e gatshme që EPP të bashkëpunojë me ligjvënësit e ekstremit të djathtë, me kusht ata janë pro BE-së dhe jo ato që ajo i përshkruan si “kukulla” të Vladimir Putinit.

Shefi i Komisionit të BE-së ka përjashtuar në mënyrë eksplicite mundësinë e punës me lideren franceze të ekstremit të djathtë Marine Le Pen, partia e së cilës Rally National (RN) po kryeson gjithashtu sondazhet në garën e BE-së, ose me AfD-në e Gjermanisë, për këtë çështje. Partia populiste në Hungari Fidesz është kundër ndihmës së Kievit, me kryeministrin Viktor Orbán, i cili konsiderohet gjerësisht si udhëheqësi më pro-rus i BE-së.

Por von der Leyen duket se është më e qetë për të punuar me Melonin dhe disa anëtarë të tjerë të grupit të Konservatorëve dhe Reformistëve Evropianë (ECR). “Kam punuar shumë mirë me Giorgia Melonin”, e cila është “qartësisht pro-evropiane”, ka thënë ajo.

Duke nënvizuar rolin kryesor që Meloni mund të luajë në rregullimin e pushtetit të bllokut, lideri italian është tërhequr nga Le Pen, e cila synon të formojë një supergrup të djathtë në parlament, por edhe të qendrës së djathtë von der Leyen.

Socialistët, liberalët dhe të gjelbërt, të cilët janë të shqetësuar se Meloni mund të kërkojë një dobësim të masave klimatike të BE-së në këmbim të mbështetjes për presidentin e Komisionit të BE-së, kanë kërcënuar se do të kundërshtojnë riemërimin e von der Leyen nëse ajo bën ndonjë marrëveshje me të djathtën ekstreme.

Sllovakia shkoi gjithashtu në zgjedhje të shtunën, pas një atentati muajin e kaluar ndaj kryeministrit të saj, Robert Fico. Partia populiste e majtë e Ficos Smer-SD, e cila kundërshton dërgimin e armëve të BE-së në Ukrainë, duket se ka tërhequr mbështetje pas incidentit./ The Guardian

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH