BE

Suedia përgatitet për protesta kundër Izraelit përpara Eurovizionit

Shkruar nga Liberale

Suedia përgatitet për protesta kundër Izraelit përpara

Konkursi zhvillohet nga 7-11 maj dhe pritet të tërheqë 100,000 vizitorë në Malmo, i cili ka një popullsi të madhe myslimane.

Suedia ka thënë se planifikon të organizojë një Eurovizion spektakolar këtë vit, me 200 milionë njerëz që e ndjekin konkursin e këngës, por vizitorët përballen me siguri të shtuar mes protestave të planifikuara për pjesëmarrjen e Izraelit dhe kornizën e re gjeopolitike që Konkursi, më i madhi i këtij lloji në botë, zhvillohet në Malmö nga 7-11 maj dhe pritet të tërheqë 100,000 vizitorë në qytetin e tretë më të madh të Suedisë, i cili ka një popullsi të madhe myslimane. Organizatorët po planifikojnë një homazh të veçantë për grupin suedez ABBA , i cili fitoi Eurovizionin 50 vjet më parë. Unioni Evropian i Transmetuesve (EBU), i cili organizon konkursin, ka kundërshtuar thirrjet që Izraeli të përjashtohet për shkak të luftës në Gaza. Polemikat mbi konfliktin kanë prekur tashmë ngjarje të ndryshme kulturore në të gjithë Evropën. Pjesa më e madhe e vëmendjes pritet të jetë tek konkurrentja izraelite Eden Golan dhe kënga e saj 'Uragane', pasi disa demonstrata të mëdha pro-palestineze janë planifikuar jashtë vendit të konkursit në Malmo. Izraeli u lejua të konkurronte pasi ra dakord të ndryshonte tekstin e këngës origjinale "October Rain", për të cilën EBU tha se i referohej sulmit të 7 tetorit nga Hamasi ndaj Izraelit.

EBU e përshkruan Eurovizionin si një ngjarje jo të politizuar dhe këmbëngul se konkurrenca është midis transmetuesve publikë, jo qeverive.

Megjithatë, ai e ndaloi Rusinë nga Eurovizioni në vitin 2022 pasi disa transmetues publikë evropianë kërkuan që vendi të ndalohej pas pushtimit të Ukrainës.

Suedia po pret për të shtatën herë konkursin vjetor, pasi këngëtarja suedeze Lorin fitoi garën e vitit të kaluar në Liverpool me këngën "Tattoo".

'NIVELI I LARTË KËRCËNIMI'

Vizitorët nga 89 vende që priten në Malmö do të duhet të kalojnë kontrolle sigurie të ngjashme me aeroportin kur hyjnë në zona të ndryshme të qytetit.

"Ekziston një nivel i lartë kërcënimi i kombinuar me shumë njerëz," tha Per-Erik Ebstal, drejtori i sigurisë në Malmo.

Organizatorët po përballen me rrezikun që protestat të përshkallëzohen në incidente të dhunshme, me kërcënime terroriste në rritje në vend, por edhe me tensione me Rusinë pas anëtarësimit të Suedisë në NATO.

Në qendër të Malmos ka postera zyrtarë të Eurovizionit, por edhe postera protestash me të njëjtin dizajn, me fjalën Eurovision të zëvendësuar me fjalën "gjenocid" dhe shprehjen: "Izraeli jashtë Eurovizionit ose Eurovizioni nga Malmo".

Orva Kandura, një palestineze që jeton në Malmö dhe një nga organizatorët e protestave, tha se delegacioni izraelit ishte "këtu për të përfaqësuar Izraelin dhe qeverinë e tyre, e cila aktualisht po kryen gjenocid".

Izraeli mohon çdo akuzë për gjenocid në Gaza në luftën e tij kundër Hamasit.

Policia thotë se masat e sigurisë do të jenë më të forta se kur Suedia e priti për herë të fundit konkursin në 2016.

"Situata në mbarë botën është e ndërlikuar dhe gjithashtu siguria për Suedinë është e ndryshme," tha Petra Stenkula, shefe e policisë në Malmö. “Ne jemi gati për çdo gjë që mund të ndodhë”.

Suedia u bashkua me NATO-n në mars, dy vjet pasi pushtimi rus i Ukrainës e detyroi atë të rishikonte politikën e saj të sigurisë kombëtare. Rusia ka kërcënuar se do të marrë "kundërmasa politike dhe ushtarako-teknike" të paspecifikuara si përgjigje.

Krimi i bandave në qytetet më të mëdha të Suedisë, përfshirë Malmö, ka qenë gjithashtu një problem prej vitesh, i nxitur nga tregtia e drogës.

Eurovizioni nis më 7 maj me gjysmëfinalen e parë. Gjysmëfinalja e dytë do të pasojë dy ditë më vonë dhe finalja të shtunën më 11 maj. /Liberale.al/L.M/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH