BE

SHIFRA E DITËS: Pesë rezultatet më të bujshme nga zgjedhjet e Parlamentit Europian!

Shkruar nga Liberale

SHIFRA E DITËS: Pesë rezultatet më të bujshme nga zgjedhjet

Partia Popullore Evropiane e Ursula von der Leyen zgjeroi fitoren në zgjedhjet e fundit, duke forcuar pozitat e saj për një mandat të dytë si presidente e Komisionit Evropian. Tani, puna e të djathtëve nis me ndërtimin e koalicionit

Pesë çështjet kryesore që dolën në pah nga zgjedhjet e 9 qershorit për Parlamentin Europian:

Meloni, Le Pen dhe AfD rriten

Për partitë e ekstremit të djathtë ishin zgjedhjet e tyre më të mira për parlamentin evropian, duke siguruar fitore të mëdha në Francë, Gjermani dhe Itali dhe së bashku fituan pothuajse një të katërtën e vendeve të parlamentit.

Partia "Rassemblement National" e Marine Le Pen shënoi fitoren më goditëse, duke fituar 30 nga 81 vende në Francë dhe më shumë se dyfishin e votave të partisë Renew e presidentit Emmanuel Macron. "Masakra politike" e shtyu Macron të shpallë zgjedhje të parakohshme.

Diku tjetër, Vëllezërit e Italisë së Kryeministrit italian Giorgia Meloni fituan 24 vende dhe rritën elektoratin e tyre në shkallë kombëtare. Edhe Alternativa për Gjermaninë (AfD) doli e dyta në Gjermani dhe mori 15 vende. Partitë e ekstremit të djathtë kryesojnë sondazhet edhe në Austri e Hungari, si forca të para politike. E djathta ekstreme arriti gjithashtu fitore me peshë në Spanjë pas shfaqjes së një partie të re të udhëhequr nga një ndikues i mediave sociale. Në Qipro partia e ekstremit të djathtë ELAM siguroi vendin e saj të parë në parlament.

Sherret mes liberalëve 

Përveç goditjes së madhe në Francë, grupimi liberal veç atij të udhëhequr nga Macron në Francë humbi shumë në Gjermani dhe Spanjë, duke rënë nga 102 në 80 vende. Ky grupim mbajti vendin e tretë falë mbështetjes së shtuar në vendet e lindjes, si Sllovakia. Sot, liderët e saj pritet të diskutojnë nëse VVD holandeze duhet të përjashtohet nga qeveria duke marrë parasysh mbështetjen e saj për një koalicion në Holandë që përfshin të djathtën ekstreme, një vendim që vë në pozitë etikën partiake kundrejt dëshirës për të mos humbur edhe më shumë vende në parlament.

Oferta për von der Leyen

Oferta e Ursula von der Leyen për një mandat të dytë pesëvjeçar si zyrtarja më e fuqishme e BE-së mbetet në rrugë të mbarë pas zgjedhjeve – por nuk është aspak e sigurt. Partia Popullore Evropiane (EPP), nga e cila ajo ishte kandidatja kryesore, siguroi një fitore bindëse - fitorja e saj e gjashtë - si dhe rriti numrin e vendeve. Zyrtarët e partisë që përfaqësohet prej von der Leyen deklaruan menjëherë se ajo ishte kandidatja e vetme legjitime për të udhëhequr Komisionin Evropian deri në vitin 2029. Megjithëse ka nervozizëm për madhësinë e koalicionit të saj tradicional. EPP, Socialistët dhe Demokratët dhe Renew do të kenë rreth 403 vende. Kjo i jep rreth 10 për qind më shumë siguri, për të fituar 361 votat e nevojshme me qëllim krijimin e një shumice. Historikisht, shkalla minimale në votimin e fshehtë është 10 për qind, që do të thotë se ajo mund të ketë nevojë për më shumë miq.

Të Gjelbrit humbasin shumë

Ngritja që të Gjelbrit shijuan në anën e pasme të entuziazmit mjedisor ishte jetëshkurtër. Partitë e gjelbra siguruan 52 vende, të njëjtin rezultat që morën në zgjedhjet e 2014 dhe shumë më pak se 71 vendet që fituan në 2019. Humbjet e tyre më të rënda ishin në shtetet më të mëdha anëtare dhe ku ata janë në qeveri, veçanërisht në Gjermani, ku kanë qenë pjesë e një qeverie koalicioni që propozon legjislacion jopopullor, si ndalimi efektiv i bojlerëve me gaz. Aktivistët e klimës janë thellësisht të shqetësuar. "Partitë evropiane në qendrën politike mbajnë përgjegjësi të madhe për të ndërtuar një koalicion pa forca politike që dobësojnë kapacitetin e Evropës, me qëllim për të vepruar për politika të qëndrueshme dhe ambicioze klimatike," tha Vincent Hurkens nga grupi i ekspertëve për klimën E3G.

Pjesëmarrja e pandryshuar

Rreth 51 për qind e qytetarëve të BE-së votuan në të gjithë kontinentin – vetëm pak më shumë se numri i votuesve në zgjedhjet e fundit, kur votuan 50.7 për qind. Është gjithashtu shumë më pak se 71 për qind e parashikuar nga sondazhi i fundit i Eurobarometrit mbi parashikimin: Si do ta ndryshojnë BE-në zgjedhjet?

Në të gjithë qytetin nga Parlamenti Evropian, kryeministri belg Alexander De Croo pranoi humbjen e tij në zgjedhjet kombëtare të vendit. Belgët zgjodhën dje edhe asambletë e tyre federale dhe rajonale. Për të formuar një qeveri federale, partitë rajonale, të cilat shpesh nuk flasin të njëjtën gjuhë, duhet të formojnë një koalicion mbarëkombëtar. Anketuesit kishin parashikuar se Vlaams Belang, partia e së djathtës ekstreme holandisht-folëse që bën fushatë për pavarësinë e Flanders, dhe i ka ndërlikuar ndjeshëm bisedimet, duke qenë se ata duan të copëtojnë vendin e tyre. VB doli e dyta, pa mundur që të kapërcejë rivalët e tyre më pak radikalë, N-VA, të cilët fituan 24 vende.

Lëvizja liberale e reformave (MR) gjithashtu siguroi 20 vende, e ndjekur nga Partia Socialiste (PS), e cila humbi katër mandate, duke zbritur në 16.

Liberal Open Vld i "De Croo" ishte ndër humbësit më të mëdhenj, duke fituar vetëm 7 vende. “Ky nuk është rezultati që ne kishim shpresuar”, u tha një De Croo i dëshpëruar përkrahësve të tij pas zgjedhjeve. Politikani, i cili ka kryesuar një koalicion prej shtatë partish që nga viti 2019, la të kuptohet se nuk do të kthehej në qeverinë e ardhshme. “Ne i kemi humbur këto zgjedhje,” tha ai. “Nesër do të jap dorëheqjen si kryeministër. . . Unë do të përgatis gjithçka për një transferim të duhur të pushtetit te një pasardhës.” Belgjika ka një rekord për bisedimet e gjata të koalicionit dhe është e mundur që të ketë një Komision të ri Evropian përpara qeverisë së ardhshme belge.

Marrë nga: Financial Times

Përgatiti: a.m /Liberale.al/

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH