BE

PROTAGONISTI I DITËS/ Mark Rutte do jetë shefi i NATO-s. Çfarë lëshoi holandezi që arriti të bindë Hungarinë dhe Sllovakinë?

Shkruar nga Liberale
PROTAGONISTI I DITËS/ Mark Rutte do jetë shefi i NATO-s.

Mark Rutte do jetë sekretari i ardhshëm i NATO-s, aleanca ushtarake që përfshin shumicën e vendeve perëndimore. Emërimi i kryeministrit holandez në largim konsiderohej i pashmangshëm prej ditësh, pasi më 20 qershor, ai mori mbështetjen e Rumanisë, shteti i fundit që ende nuk e kishte mbështetur kandidaturën e tij (sekretari duhet të emërohet unanimisht nga 32 vendet e NATO-s).

Njoftimi zyrtar është bërë të mërkurën në mëngjes nga sekretari aktual Jens Stoltenberg, i cili do t’i lërë detyrë Rutte në muajin tetor, në përfundim të mandatit. Stoltenberg u emërua sekretar i NATO-s në vitin 2014 dhe mandati i tij ishte zgjatur katër herë, së fundmi një vit më parë.

Mark Rutte është 57 vjeç, lider i Partisë Popullore për Liri dhe Demokraci (VVD). Ai ka qenë kryeministër i Holandës që nga viti 2010, katër mandate radhazi. Rutte do të mbetet kryeministër deri në vendosjen e qeverisë së re të formuar pas zgjedhjeve të nëntorit të kaluar: në mes të majit, pas shumë diskutimeve të brendshme, u formua një koalicion midis populistëve dhe qendrës së djathtë të udhëhequr nga Partia për Liri e Geert Wilders (PVV), e cila së fundmi ka arritur një marrëveshje për emrin e kryeministrit të ardhshëm, Dick Schoof, i cili do të marrë zyrtarisht detyrën pas pak ditësh, më 2 korrik.

Mbështetja e qeverive të Hungarisë dhe Sllovakisë ishte thelbësore për emërimin e Rutte në krye të NATO-s, një hap që nuk mund të merret si i mirëqenë, pasi të dy vendet qeverisen nga parti sovraniste me pozicione pro-ruse dhe kritike ndaj NATO-s. Për të bindur këto dy qeveri që ta mbështesin atë, Rutte kishte bërë disa lëshime, veçanërisht ndaj Hungarisë.

Viktor Orbán, kryeministri hungarez me pozicione të afërta me ato të Rusisë është siguruar që, gjatë mandatit të Rutte, ushtarët hungarezë nuk do të marrin pjesë në aktivitetet e NATO-s në Ukrainë dhe asnjë fond hungarez nuk do të jepet për to. Këto janë disa angazhime që kryeministri hungarez, propaganda e të cilit po fokusohet shumë në një "pacifizëm" sipërfaqësor, do të mund t'i justifikojë në opinionin publik të vendit të tij.

Në rastin e Sllovakisë, megjithatë, presidenti Peter Pellegrini tha se mbështetja për Rutte është e lidhur me kërkesën që ky i fundit, kur të bëhet kreu i NATO-s, të garantojë mbrojtjen e hapësirës ajrore sllovake./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH