BE

PROFIL/ Vetëm 24 vjeç! Leksioni ‘politik’ i një shakaxhiu pa parti që u votua si eurodeputet i Qipros

Shkruar nga Liberale

PROFIL/ Vetëm 24 vjeç! Leksioni ‘politik’ i një

Personazhi i famshëm i "YouTuber" Fidias Panayuotou në një tubim gjatë fushatës

Një YouTuber i njohur në Qipro është zgjedhur si eurodeputet i pavarur në Parlamentin Evropian.
Fidias Panayiotou e përshkruante më parë veten si një "profesionist" që bën gabime dhe disa nga mashtrimet e tij në internet përfshijnë përpjekjen për të përqafuar 100 njerëzit më të famshëm - përfshirë Elon Musk - apo edhe kalimin e një jave në një arkivol.

24-vjeçari ka më shumë se 2.6 milionë ndjekës dhe – pavarësisht se nuk ka përvojë politike – ishte kandidati i treti që fitoi më shumë vota në Qipro, 19.4%.
"Ishte tronditëse ajo që ndodhi, një mrekulli," tha Panayiotou. Ai i tha transmetuesit shtetëror CyBC se “partitë duhet ta marrin si një paralajmërim rezultatin e tij se u duhet të modernizohen dhe të dëgjojnë njerëzit."

Vitin e kaluar Panayiotou u detyrua të kërkonte falje pasi shkaktoi zemërim në Japoni për një video në YouTube në të cilën ai tregoi se u ishte shmangur tarifave të trenit dhe nuk kishte paguar një faturë mëngjesore, në një hotel me pesë yje.
Në klipin, i cili mblodhi miliona shikime, ai udhëtonte në të gjithë Japoninë me tren, ndërsa shmangte tarifat duke u fshehur në tualete dhe duke u shtirur si i sëmurë.

Por të dielën, ai festoi fitoren e tij me një tubim në sheshin Eleftheria në kryeqytetin e ishullit, Nikosia, ku tha: "Ne po shkruajmë historinë. Jo vetëm në Qipro, por edhe në arenën ndërkombëtare."
Panayiotou deklaroi vetëm në muajin janar se do të kandidojë në zgjedhjet e së dielës.

I shfaqur në TV qipriot, Alpha Qipro - i veshur sportiv, me pantallona të shkurtra, - ai pranoi se nuk kishte votuar kurrë, dinte pak për politikën dhe BE-në, por se nuk mund të duronte më sundimin e vazhdueshëm të Brukselit.
Kur zoti Panayiotou paraqiti kandidaturën e tij në prill, ai pranoi se qëllimi i tij nuk ishte të zgjidhej, por të motivonte të rinjtë që të përfshiheshin në politikë.

Kombi i vogël ishullor e mesdhetar ka një popullsi prej rreth 900,000 banorë, nga të cilët më shumë se 683,000 ishin regjistruar për të votuar në fundjavë.
Pjesëmarrja në Qipro ishte pak më pak se 59% - nga 45% që ishin në zgjedhjet e vitit 2019, me analistët që ia atribuojnë rritjen pjesërisht "faktorit Fidias".

Sipas analizës së të dhënave exit poll nga faqja e lajmeve Philenews, zoti Panayiotou fitoi 40% të votave nga grupmosha 18-24 vjeç dhe 28% të votave nga grupi 25-34.
U zgjodhën gjashtë eurodeputetë qipriotë.

Panayiotou doli i treti pas partisë DISY të konservatorëve (25%) që mbajti dy eurodeputetët e saj dhe partisë komuniste AKEL (22%) e cila humbi një nga dy eurodeputetët e saj.
Votuesit qipriotë zgjodhën gjithashtu një eurodeputet nga partia ultranacionaliste ELAM (11%) dhe partia qendrore Diko (10%).

Përgatiti:a.m /Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH