BE

Presidentja e BQE-së, Christine Lagarde reflekton mbi rrugëtimin e Euros: 25 vite që na bashkon

Shkruar nga Liberale

Presidentja e BQE-së, Christine Lagarde reflekton mbi rrugëtimin e

Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane (ECB), Christine Lagarde shprehu urimet e ngrohta për vitin e ri dhe mori një moment për të reflektoni mbi momentin historik të 25-vjetorit të Euros.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Lagarde shkruan: “Një vit i ri ka filluar – plot sfida dhe mundësi të reja. Këtë vit, euro feston ditëlindjen e saj të 25-të. Tani ka një arsye për të festuar! Pra, me këtë ju uroj juve dhe të dashurit tuaj një vit të ri dhe një 2024 të suksesshëm”.

Ajo vazhdoi të shprehte entuziazmin e saj për Euron që feston ditëlindjen e saj të 25-të në 2024, duke shënuar një çerek shekulli që nga fillimi i saj më 1 janar 1999.

Mesazhi i Lagarde rezonoi me optimizëm teksa ajo theksoi rëndësinë e euros në jetën e rreth 350 milionë njerëzve në 20 vende, duke thënë: “Euro u lançua si një monedhë e re e përbashkët. Tre vjet më vonë. Njerëzit kishin filluar të mbanin kartëmonedha dhe monedha në duar në xhepat e tyre. Që atëherë. Euro vazhdon të na bashkojë”.

Ajo shtoi, “Rreth 350 milionë njerëz në 20 vende e përdorin atë çdo ditë. Disa prej jush që shikoni mund të mos kujtojnë as një kohë para Euros, por përfitimet e tij janë të qarta në të gjithë jetën tonë. Euro e ka bërë më të lehtë punën për udhëtime dhe biznes. Euro e ka bërë më të lehtë punën për udhëtimet dhe kryerjen e biznesit kudo që të jeni në zonën e euros. Këtu në BQE. Ne jemi kujdestarët e euros”.

Duke reflektuar mbi arritjet e euros ndër vite, Lagarde theksoi se si monedha e përbashkët ka lehtësuar udhëtimet, punën dhe transaksionet e biznesit brenda zonës euro. Ajo kujtoi me nostalgji ditët e para kur njerëzit filluan të mbanin kartëmonedha dhe monedha euro në duar, duke theksuar rolin e saj në formimin e një Evrope më të lidhur dhe bashkëpunuese.

Ajo tha: “Ne ju shërbejmë. Duke u kujdesur për monedhën tonë duke punuar për stabilitetin e çmimeve dhe duke u siguruar që ne ta mbajmë euron të përshtatshme për të ardhmen. Jemi 25 vjeç. Por ky është vetëm fillimi i rrugëtimit të euros pasi ne sjellim monedhën tonë. Në epokën dixhitale. Duke përgatitur bazën për një Euro të mundshme dixhitale”.

“Për të plotësuar paratë e gatshme. Meqe ra fjala. Në të njëjtën mënyrë, po punojmë shumë edhe për kartëmonedha edhe më të bukura”, shtoi ajo.

Ajo nënvizoi angazhimin e BQE-së për të qenë kujdestare e euros dhe për t'i shërbyer publikut duke siguruar stabilitetin e çmimeve dhe duke e mbajtur euron elastike për të ardhmen.Duke parë përpara, Lagarde zbuloi iniciativat largpamëse të BQE-së, duke zbuluar planet për të sjellë euron në epokën dixhitale.

Kjo lëvizje përputhet me peizazhin në zhvillim të monedhave dixhitale, duke reflektuar angazhimin e BQE-së për të qëndruar në ballë të inovacionit financiar.

Për më tepër, Lagarde ngacmoi një fokus në rritjen e aspektit fizik të euros. Ky angazhim si për aspektet dixhitale ashtu edhe për ato fizike thekson përkushtimin e BQE-së për modernizimin e euros duke ruajtur tërheqjen e saj estetike.

Lagarde ripohoi përkushtimin e BQE-së për integrimin evropian, duke thënë: “Ne do të vazhdojmë të punojmë drejt integrimit më të madh evropian në çdo mënyrë që të mundemi. Euro juaj. Paratë tuaja./Përgatiti Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH