BE

Pluhuri afrikan në Athinë shtatë herë më i dendur se dje, ja çfarë tregojnë matjet

Shkruar nga Liberale

Pluhuri afrikan në Athinë shtatë herë më i dendur se

Të gjithë meteorologët mund të bien dakord që nga mesdita e tutje pluhuri afrikan do të ulet dhe nuk do të përsëriten më imazhet e frikshme të pasdites së së martës me shumë zona të territorit që të kujtojnë planetin Mars, megjithatë rreziku për shëndetin mbetet. 

Siç shpjegoi paraditen e së mërkurës meteorologu i ERT Panagiotis Giannopoulos, ndërsa të martën në pikun vizual të fenomenit përqendrimet e regjistruara ishin të rendit 100-120 mikrogramë për metër kub ajër, sot e mërkurë matjet që pa ishin të rendit prej 700-800 mikrogramë. 

Pluhuri afrikan në Athinë shtatë herë më i dendur se

Të njëjtin rrezik vuri në dukje dje edhe profesori i Pulmologjisë Nikos Tzanakis, i cili duke folur për protothema.gr tha se pasojat e ngarkesës në atmosferë të martën do të shihen pas 24 deri në 48 orë (d.m.th., sot dhe nesër).

Si do të lëvizë pluhuri deri të enjten në mëngjes

Sipas parashikimeve të sistemit DUST/METEO të Observatorit Kombëtar të Athinës, episodi i fortë i transportit të pluhurit Saharian i quajtur Minerva Red do të tregojë një recesion sot pasi erërat mbizotëruese perëndimore veriperëndimore do të rezultojnë në transport progresiv. të përqendrimeve të larta të pluhurit drejt Egjeut, ndërsa nesër e enjte koncentrime të larta pluhuri do të vërehen në Dodekanez. /Liberale.al/ L.M/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH