BE

Përse protestat e fermerëve janë shtrirë në të gjithë Europën?

Shkruar nga Liberale

Përse protestat e fermerëve janë shtrirë në të

Protestat kanë përfshirë Evropën. Fermerët po zhvillojnë tubime në të gjithë Evropën duke bllokuar rrugët me traktorët e tyre, duke bllokuar portet. Gjithashtu nuk kanë kursyer as institucionet, pas kanë goditur me vezë edhe Parlamentin Evropian. Këto reagime masive kanë ardhur pas një liste të gjatë ankesash nga rregullimi mjedisor deri tek burokracia, shkruan CNN.

Fermerët gjatë protestave kanë ngritur shqetësimet e tyre, ata kanë theksuar se nuk po arrijnë të sigurojnë më jetësn nga ky profesion. Franca mund të thuhet se është përballur me protestat më të vështira, ndjekur më pas nga Italia, Spanja Rumania, Polonia, Greqia, Gjermania, Portugalia dhe Holanda.

Bujqësia përbën vetëm 1.4% të PBB-së së Bashkimit Evropian, tregojnë shifrat e fundit, por protestat në Evropën Lindore vitin e kaluar për importet e lira të Ukrainës – të cilat panë bllokada të gjata në pikat kufitare, tregojnë se si fermerët si grup janë të aftë të shkaktojnë përçarje të mëdha.

CNN hedh një vështrim më të afërt të faktorëve të përfshirë;

Këtë javë, protestat e fermerëve goditën në zemër të Bashkimit Evropian, kur ata u futën në Bruksel të enjten, ndërsa liderët mbanin një samit të madh për Ukrainën.

Pasi u vendosën jashtë ndërtesës së parlamentit, ata hodhën vezë, dhe ndezën zjarre.

Fermerët belgë shënjestruan pikat kufitare me Holandën në Zandvliet, Meer dhe Postel, duke shkaktuar vonesa.

Në Francë, fermerët bllokuan autostradat kryesore që çojnë në Paris, si dhe qytetet e Lionit dhe Tuluzës.

Dhjetëra fermerë ngritën tenda dhe ndezën zjarre për t’u ngrohur ndërsa përpiqeshin të mbyllnin rrugët për në kryeqytetin francez.

Të paktën 91 persona u arrestuan të mërkurën për pengimin e qarkullimit të automjeteve dhe shkaktimin e dëmeve pranë tregut Rungis në jug të Parisit, një qendër kryesore e shpërndarjes së ushqimit, raportoi CNN.

Por protestuesit e tjerë ishin më pak armiqësorë: “disa fermerë i shpërndanë policisë jashtë Parisit çokollata”.

Gjithashtu këtë javë, traktorët në Greqi marshuan drejt qytetit të dytë më të madh të enjten, me synimin për të bllokuar rrugët kryesore brenda qytetit.

Imazhet nga Portugalia treguan vargje të gjata kamionësh të parkuar pranë kufirit spanjoll.

Muajin e kaluar, qytetet në Gjermani u ndaluan nga mijëra fermerë të mbledhur që përballuan temperaturat e ftohta, duke grumbulluar mjerim në koalicionin qeverisës të kancelarit Olaf Scholz.

Cilat janë ankesat?

Ndërsa zemërimi mbi politikat ekonomike, rregullatore dhe të gjelbra bashkon shumë nga protestat, ka gjithashtu ankesa të tjera për çdo vend.

Fermerët në të gjithë bllokun thonë se kostot e energjisë, plehrave dhe transportit janë rritur, veçanërisht në dritën e luftës së Rusisë në Ukrainë.

Të dhënat e Eurostat tregojnë se çmimet që marrin fermerët për produktet e tyre bujqësore arritën kulmin në vitin 2022, por që nga ajo kohë ka qenë në rënie, duke rënë mesatarisht me rreth 9% midis tremujorit të tretë të 2022 dhe së njëjtës periudhë në 2023.

Zemërimi i është drejtuar edhe Brukselit mbi objektivat mjedisore të BE-së.

Renaud Foucart, një lektor i lartë i ekonomisë në Universitetin Lancaster në Angli, thekson Marrëveshjen e Gjelbër Evropiane si një “burim të madh tensioni”.

Marrëveshja synon të prezantojë masa duke përfshirë një taksë mbi karbonin, ndalimin e pesticideve, kufizimet e emetimeve të azotit dhe kufizimet në përdorimin e ujit dhe tokës.

Çfarë po bëhet për të qetësuar protestat?

Në nivel të BE-së, fermerët fituan një kompromis nga Brukseli më 31 janar, kur u njoftua një vonesë për rregullat që do t’i kërkonin ata të linin mënjanë tokën për të inkurajuar shëndetin e tokës dhe biodiversitetin.

Komisioni Evropian u ofroi një përjashtim fermerëve të BE-së nga kërkesa për të mbajtur një pjesë minimale të tokës së tyre, duke i lejuar ata të mbajnë pagesat e mbështetjes shoqëruese.

Komisioni tha gjithashtu se do të zgjasë pezullimin e detyrimeve të importit për eksportet e Ukrainës për një vit tjetër deri në qershor 2025.

Protestat kanë nxitur gjithashtu reagime kundër BE-së, sidomos kur ndodhemi përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian, në qershor.

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von Der Leyen ka mbrojtur objektivin e BE-së për arritjen e zeros neto deri në vitin 2050.

Megjithatë, ajo po përballet me presionin nga partia e saj e qendrës së djathtë për të ulur legjislacionin e gjelbër.

Partitë evropiane të ekstremit të djathtë shpresojnë të kenë fitime në zgjedhje dhe mund të përfitojnë nga ankesat e fermerëve për përfitimet e tyre politike, shkruan më tej CNN.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH