BE

Pas HUMBJES në zgjedhje, Le Pen “kërcënohet” nga Prokuroria për financim të paligjshëm gjatë fushatës për zgjedhjet presidenciale në 2022

Shkruar nga Liberale
Pas HUMBJES në zgjedhje, Le Pen “kërcënohet” nga

Marine Le Pen po hetohet nga Prokuroria e Parisit me dyshimin për financim të paligjshëm gjatë fushatës elektorale për garën presidenciale të vitit, 2022.

Stacioni televiziv francez “Bfm”, zbuloi se raporti që vuri në lëvizje hetimin, erdhi për shkak të Komisionit Kombëtar specific për Llogaritë e Fushatës Zgjedhore dhe Financimin Politik, duke zbuluar disa mospërputhje në vitin 2023.

I njëjti burim, bën me dije se Prokuroria akuzon gjithashtu kompaninë mëmë të Frontit Nacional për krime, duke përfshirë mashtrimin, falsifikimin dhe përvetësimin.

Gazeta “Le Parisien” kujton se në vitin 2022 Marine Le Pen kishte investuar 11 milionë euro e gjysmë në fushatën e saj elektorale me synimin për të marrë drejtimin e Pallatit Elysee.

Për më tepër, tashmë në mesin e dhjetorit 2022, “Cnçfp” kishte deklaruar parregullsi në përdorimin e mbi 300 mijë eurove për dhënien me qira të tre autobusëve, të përdorur sërish për qëllime të garës presidenciale.

Kjo është arsyeja pse Le Pen vendosi ta kundërshtojë vendimin përpara Këshillit të Kushtetutës dhe më pas hoqi dorë.

Për më tepër, Gjykata e Kasacionit në qershor konfirmoi dënimin përfundimtar të RN-së për ngarkimin e një çmimi të tepruar për kutitë elektorale të përdorura nga kandidatët gjatë zgjedhjeve legjislative të vitit 2012, të cilat më pas u rimbursuan nga shteti. Por nuk mbaron këtu.

Marine Le Pen po pret të gjykohet me 24 persona të tjerë për shpërdorim të fondeve evropiane në lidhje me shpërblimin e asistentëve të eurodeputetëve, ku që nga viti 2004 deri në 2016 kanë punuar në fakt për partinë radikale të djathtë. Seanca është caktuar për datën 30 shtator.

Por si funksionon financimi politik në Francë? Kandidatët nuk mund të kalojnë kufirin maksimal të përcaktuar me ligj dhe duhet të bëjnë një raport të detajuar që përbën grupin e llogarive zgjedhore.

Më pas, komisioni shqyrton këto llogari për të verifikuar nëse secili kandidat ka respektuar kërkesat e ligjit.

Nëse kjo ndodh, shteti francez rimburson një pjesë të shpenzimeve elektorale në bazë të parametrave të ndryshëm.

Përkundrazi, nëse nga kontrollet e llogarisë rezulton se kandidatët nuk kanë respektuar limitet, “Cnçfp” mund të ulë rimbursimin dhe të marrë masa ligjore./Liberale.al/

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH