BE

Orban organizon ‘marshin e paqes’ përpara zgjedhjeve të Parlamentit Europian

Shkruar nga Liberale

Orban organizon ‘marshin e paqes’ përpara zgjedhjeve të

Një turmë prej dhjetëra mijëra vetësh u mblodh të shtunën në kryeqytetin e Hungarisë, për të treguar mbështetje për kryeministrin Viktor Orban një javë përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian, një garë që ai e ka konsideruar si “një pikë kthese” ekzistenciale midis paqes në Evropë dhe një lufte botërore, sipas AP.

Demonstrata, e quajtur nga organizatorët si një “marsh paqeje”, mblodhi mbështetësit e Orban nga e gjithë Hungaria dhe vendet fqinje.

Ata marshuan përgjatë lumit Danub në Budapest nga Ura ikonë e Zinxhirit të qytetit në ishullin Margaret, duke valëvitur flamuj dhe tabela ku shkruhej “Jo luftë”.

Orbán, 14 vitet e të cilit në pushtet e bëjnë atë udhëheqësin më jetëgjatë të Bashkimit Evropian, e ka fokusuar fushatën e tij për zgjedhjet e 9 qershorit në luftën në Ukrainë, duke portretizuar kundërshtarët e tij vendas dhe ndërkombëtarë si luftënxitës që kërkojnë të përfshijnë Hungarinë drejtpërdrejt në konflikt.

Kritikët thanë se thirrjet e tij për një armëpushim të menjëhershëm në Ukrainë do t’i lejonin Rusisë të mbante nën kontroll territoret që ka pushtuar dhe ta inkurajonte atë më tej.

Të shtunën, ai u tha mbështetësve se ishte koha që partia e tij të “pushtonte Brukselin” – kryeqytetin de fakto të BE-së – dhe të transformonte qasjen e kontinentit për të mbështetur Ukrainën, ndërsa ajo mbron pushtimin në shkallë të plotë të Rusisë.

“Ne mund të qëndrojmë jashtë luftës vetëm nëse votuesit hungarezë mbështesin qeverinë”, tha ai gjatë një fjalimi në ishullin Margaret.

“Ne duhet të fitojmë zgjedhjet evropiane në atë mënyrë që burokratët e Brukselit, me frikën e tyre, të na hapin dyert e qytetit dhe të largohen me nxitim nga zyrat e tyre”, shtoi Orban.

Orban dhe partia e tij Fidesz kanë krijuar një reputacion si ndër më miqësorët në BE me Rusinë dhe presidentin e saj, Vladimir Putin.

Hungaria ka refuzuar të furnizojë Ukrainën fqinje me armë për të ndihmuar në luftën e saj kundër pushtimit të Rusisë dhe ka kërcënuar të prishë ndihmën financiare të BE-së për Kievin dhe të bllokojë sanksionet kundër Moskës.

Partia e tij duket se do të fitojë shumicën e vendeve në legjislaturën e BE-së në zgjedhjet e javës së ardhshme.

Por, një seri skandalesh dhe kriza e thellë ekonomike i kanë dhënë hapësirë ​​një të sapoardhuri politik, Péter Magyar, për të “kapur momentin” e dobësisë së Orbanit, dhe të ndërtojë një lëvizje të madhe politike në tre muajt e fundit që duket e gatshme të marrë një pjesë të konsiderueshme të votave.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH