BE

Mori fonde për tulipanë që nuk i mbolli kurrë, arrestohet ish-ministri kroat

Shkruar nga Liberale

Mori fonde për tulipanë që nuk i mbolli kurrë, arrestohet

Ish-ministri kroat i ekonomisë dhe drejtori i “Croatia osiguranje”, Hrvoje Vojkoviq, është arrestuar sot me urdhër të Prokurorisë Publike Evropiane të Kroacisë.

Mediat kroate raportojnë se Vojkoviq është arrestuar për mashtrim me subvencione dhe falsifikim të një dokumenti biznesi dhe dyshohet se ka marrë subvencione për mbjelljen e tulipanëve që nuk i ka mbjellë kurrë.

Vojkoviç ishte anëtar i Partisë Social Liberale Kroate (HSLS) nga viti 1989 deri në vitin 2010. Ai ishte anëtar i Bordit Ekzekutiv (OE) të degës në disa mandate, kryetar i Degës Podsljeme, nënkryetar i Këshillit Bashkiak të Zagrebit, anëtar i Këshillit të Vogël të HSLS dhe në shkurt 2006, në kuvendin unifikues zgjidhet nënkryetar i HSLS. Në vitin 2002 u bë ministër i Ekonomisë, ndërsa në vitin 2004 në krye të “Croatia osiguranje”.

Ish-politikani dhe anëtari i HSLS-së u shkarkua nga posti i kryetarit të bordit të “Croatia osiguranje” pasi mediat filluan të shkruajnë për ndërtimin e paligjshëm të një shtëpie verore me pishinë në vitin 2010. Një vit më vonë ai u akuzua për ndërtimin e paligjshëm të një vile në zonën e mbrojtur të parkut natyror Žumberak-Samoborsko Gorje.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH