BE

Mbyllen votimet - SONDAZHET/ Tronditet e majta europiane, rritet ekstremi i djathtë në Gjermani e Holandë, në Austri del forcë e parë

Shkruar nga Liberale

Mbyllen votimet - SONDAZHET/ Tronditet e majta europiane, rritet ekstremi i

Pas Italisë, ekstremi i djathtë del forcë e parë politike në Austri. Tronditet e majta

Partia e Lirisë së ekstremit të djathtë, FPÖ, në Austri ka nisur festimet.
Pas mbylljes së votimit të dielën në mbrëmje, një sondazh i bazuar në sondazhet e kryera gjatë javës së kaluar e xjerr elstremin e djathtë në vendin e parë me 27%.
Madje më para se partia Popullore e konservatore, ÖVP, me 23.5%, dhe socialdemokratëve, SPÖ, me 23%. Nëse ky parashikim konfirmohet, do të jetë hera e parë që FPÖ do të dalë në vendin e parë në një zgjedhje mbarëkombëtare në Austri. Dhe sugjeron një ndryshim dramatik të fatit për partinë.

Mbështetja për FPÖ ra në vitin 2019, pas skandalit "Ibizagate", në të cilin ish-lideri i saj u kap në video duke i premtuar kontrata qeveritare një gruaje që paraqitej si mbesa e një oligarku rus.
Por partia ka kapitalizuar pakënaqësinë e votuesve me masat e pandemisë Covid-19, si dhe rritjen e kostos së jetesës dhe shqetësimet për luftën në Ukrainë.

Zgjedhjet e BE-së shihen nga shumë austriakë si një provë për zgjedhjet e përgjithshme këtu këtë vjeshtë, dhe Partia e Lirisë po ndihet e sigurt.

Mbyllen votimet - SONDAZHET/ Tronditet e majta europiane, rritet ekstremi i


Sondazhet treguan rezultate shumë të dobëta për partitë qeverisëse të Gjermanisë dhe përfitime për Alternativën për Gjermaninë e ekstremit të djathtë në votimin e së dielës për Parlamentin Evropian, ndërsa partia e opozitës konservatore do të mbeten forca politike më e fortë e vendit në legjislaturë.

Sondazhet për televizionin publik ARD dhe ZDF treguan mbështetje për socialdemokratët e qendrës së majtë të kancelarit Olaf Scholz me 14%, nga 15.8% që ata arritën në 2019 dhe shumë më poshtë se shfaqja e tyre në zgjedhjet e fundit kombëtare të Gjermanisë në 2021.

Alternativa për Gjermaninë, ose AfD, është duke fituar deri në 16.5% të votave. Rezultat më i mirë se shfaqja e saj prej 11% në 2019, por ende pak më pak se vlerësimet e saj në sondazh në fillim të vitit. Partia e ekstremit të djathtë ka parë një sërë pengesash që atëherë, duke përfshirë skandalet rreth dy kandidatëve të saj kryesorë për Parlamentin Evropian.

Sondazhet treguan se ambientalistët e Të Gjelbërve, partia e dytë më e madhe në koalicionin e Scholz, ra nga 20.5% shumë e suksesshme pesë vjet më parë në rreth 12%. Mbështetja për Demokratët e Lirë pro biznesit, partia e tretë në qeverinë grindavece dhe jopopullore, doli në 5%.

Exit poll-et i dhanë një epërsi të qartë bllokut të qendrës së djathtë të Unionit, tani forca kryesore e opozitës, duke e vendosur mbështetjen për ta në rreth 30%. Kjo është në përputhje me rezultatin e saj të vitit 2019 dhe më mirë se shfaqja e saj në zgjedhjet e fundit kombëtare. Presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen është anëtare e Unionit Demokristian, partia dominuese në bllokun dypartiak.

Kevin Kühnert, sekretari i përgjithshëm i socialdemokratëve, tha se "kjo është një humbje e rëndë për ne sot". Ai u zotua se “do të kthehemi, do të luftojmë për të dalë nga kjo situatë”.

Gjermania ka 96 nga 720 vendet në Parlamentin e ri Evropian, pjesa më e madhe e vetme.

Përgatiti: Liberale.al

 

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH