BE

Flakë dhe tym, PAMJE nga protesta e studentëve në Greqi

Shkruar nga Liberale

Flakë dhe tym, PAMJE nga protesta e studentëve në Greqi

Mijëra studentë protestuan sot para parlamentit në Athinë para aprovimit të ligjit të kontestuar për universitetet private, për të cilin ata thonë se krijon dy kategori dhe favorizon të pasurit.

Ligji i ri kërkon të bëjë diplomat ekuivalente mes të dyjave, teksa universitete të huaja do të lejohen të hapen në Greqi, me status OJQ e pa paguar taksa, megjithëse do të marrin pagesa për studimin.

Policia me veshje të rënda para parlamentit përdori shkopa gome e gaz lotsjellës ndaj studentëve për t’i mbajtur larg ndërtesës teksa brenda votohej ligji.

Disa protestues lëshuan koktejl Molotov dhe i vunë zjarrin koshave të mbeturinave, teksa u raportua se tetë persona ishin arrestuar.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH