BE

Çfarë po ndodh në Paris? Merret sërish vendimi drastik ndaj kullës Eiffel

Shkruar nga Liberale

Çfarë po ndodh në Paris? Merret sërish vendimi drastik

Kulla Eifel, një nga atraksionet kryesore turistike në botë, do të qëndrojë e mbyllur për të dytën ditë radhazi.

Greva filloi të hënën në shenjë proteste për mënyrën e menaxhimit financiar të monumentit.

Operatori i kullës, SETE, tha në faqen e tij të internetit se “vizitat e monumentit do të ndërpriten të martën”. Ai këshilloi mbajtësit e biletave që të kontrollojnë faqen e saj të internetit përpara se të shfaqen, ose të shtyjnë vizitën e tyre. Mbajtësve të biletave elektronike iu kërkua të kontrollonin emailet e tyre për informacione të mëtejshme. Ndalimi është greva e dytë në Kullën Eifel brenda dy muajve për të njëjtën arsye.

Sindikatat kanë kritikuar operatorin SETE për modelin e tij të biznesit që ata thonë se bazohet në një vlerësim të fryrë të numrit të vizitorëve të ardhshëm, ndërsa nënvlerësojnë kostot e ndërtimit. Kulla Eifel, monumenti më i famshëm i Parisit, tërheq gati shtatë milionë vizitorë në vit, rreth tre të katërtat e tyre të huaj, sipas faqes së saj të internetit.

Gjatë pandemisë Covid, numrat ranë ndjeshëm për shkak të mbylljeve dhe kufizimeve të udhëtimit, por u rikuperuan në 5.9 milionë në vitin 2022. Vitin e kaluar, ai tërhoqi 6.3 milionë vizitorë.

Numri i vizitorëve në Paris pritet të rritet këtë verë pasi kryeqyteti francez pret Lojërat Olimpike.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH