BE

Britania kriminalizon pornografinë e rreme, imazhet dhe videot e krijuara përmes Inteligjencës Artificiale

Shkruar nga Liberale

Britania kriminalizon pornografinë e rreme, imazhet dhe videot e krijuara

Krijimi i videove pornografike të bëra me ndihmën e inteligjencës artificiale, ka të ngjarë të bëhet një vepër penale në Angli dhe Uells.

Projektligji parashikon se kushdo që krijon një imazh apo video të tillë të një të rrituri pa pëlqimin e tyre, edhe nëse nuk ka ndërmend ta ndajë atë, do të ndiqet penalisht dhe gjobitet, njoftoi të martën Ministria Britanike e Drejtësisë.

Ndalimi ka të bëjë gjithashtu me materialin vizual në të cilin subjekti nuk shfaqet në akte seksuale.

Në Angli dhe Uells për të ndarë falsifikime pornografike pa pëlqimin e subjektit që shfaqet në to, autorët përballen me burgim.

Krijimi i deepfakes nga të miturit është tashmë vepër penale. Për të njëjtën çështje ka edhe një mobilizim në SHBA, ku anëtarët e parlamentit nga të dyja partitë paraqitën një projekt-ligj që do t'u lejonte viktimave të deepfakes të padisin ata që i ndajnë ato kundër vullnetit të tyre. Një propozim i ngjashëm për të kriminalizuar deepfakes është bërë edhe në BE. /Liberale.al/ L.M/

 

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH