BE

BILD ngre alarmin: Qindra islamikë u takuan fshehurazi në Hamburg, synojnë të krijojnë një kalifat

Shkruar nga Laert MIRAKU

BILD ngre alarmin: Qindra islamikë u takuan fshehurazi në Hamburg,

Përshtati dhe përgatiti për Liberale.al, Laert MIRAKU

Rreth 300 islamistë kanë pasur një takim të fshehtë në Hamburg, shkruan gazeta gjermane Bild, duke shtuar se qëllimi i të ashtuquajturës organizatë Muslimane Interactiv është krijimi i një kalifati.

Ekspertët gjermanë i quajnë ata "pop-islamistë radikalë": Atyre u pëlqen të rruajnë qafën, të drejtojnë makina me gaz, të urrejnë Izraelin, do të donin të zbatonin "Sheriatin" - ligjin islamik - dhe të krijonin një kalifat në Gjermani.

Qindra anëtarë dhe mbështetës të grupit kontrovers “Muslim Interaktiv” janë takuar disa herë në “Elite Event House” në lagjen Allermeche të Hamburgut.

Hera e fundit ishte të enjten e kaluar, sipas një shkrimi të gazetës “Hamburger Morgenpost”. Zyra e Hamburgut për Mbrojtjen e Kushtetutës monitoron në mënyrë diskrete takimet e tyre dhe paralajmëron publikun se ata janë veçanërisht aktivë në mediat sociale si Instagram dhe TikTok.

“Për momentin, konflikti në Lindjen e Mesme përdoret kryesisht për të gjetur kontakte me anëtarë të rinj dhe për t'i rekrutuar ata”, thekson për gazetën Bild kreu i Zyrës Federale për Mbrojtjen e Kushtetutës, Torsten Foss.

"Organizata "Muslim Interactive" është e rrezikshme sepse ngjarje të tilla mund të rrisin numrin e islamistëve dhe ekstremistëve të Sheriatit në planin afatgjatë."

Në thelb, "Muslim Interaktiv" është një organizatë e re dhe "më e ftohtë", pasuese e organizatës së ndaluar "Hizb ut-Tahrir, Fronti Çlirimtar Islam".

Për ekspertët e sigurisë "këta janë islamikë radikalë që synojnë të rinjtë nëpërmjet internetit".

Një i ri i quajtur Raheem B. konsiderohet si një nga figurat e shquara të organizatës në Hamburg. Ai ka mbi 5000 ndjekës vetëm në Instagram.

“Qëllimi i organizatës “Muslim Interactive” është përhapja e Islamit, në versionin e tij më të ashpër. Ai është kundër SHBA-së, Izraelit, demokracisë dhe grave. Dhe mbi të gjitha duan t’i japin fund çdo gjëje që i nënshtrohet fesë”, komenton botuesi gjerman.

Megjithatë, askush nuk është i befasuar nga... tubimet e flamurit propagandistik, si ato në Hamburg, të mbajtura gjatë muajit të agjërimit islam të Ramazanit: “Shpesh përdoret darka e iftarit të mbrëmjes për tubime të tilla”, thonë burime myslimane.

Por pse nuk ndalohen takime të tilla të rrezikshme të islamistëve? pyet media gjermane.

Meqenëse organizata është aktive në nivel kombëtar (veçanërisht në North Rhine-Westphalia dhe Berlin), Ministria Federale e Brendshme është përgjegjëse. Dhe deri më tani, islamistët kanë mbajtur një profil të ulët atje, me takimet e tyre të konsideruara private.

Ndaj “duart e lidhura” i kanë vetëm autoritetet e Hamburgut. Megjithatë, qytetarët dhe autoritetet mbeten vigjilente. "Këta njerëz janë ende jashtëzakonisht të rrezikshëm," thotë një agjent gjerman i sigurisë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH