Bota

Bangladesh, rrufetë vrasin 74 njerëz gjatë 38 ditëve të fundit

Shkruar nga Liberale
Bangladesh, rrufetë vrasin 74 njerëz gjatë 38 ditëve të

Të paktën 74 njerëz, përfshirë 35 fermerë, u vranë nga goditjet e rrufesë gjatë 38 ditëve të fundit në të gjithë Bangladeshin deri më 8 maj. Ekspertët thanë se ndikimi i ndryshimeve klimatike ishte arsyeja kryesore e incidenteve të tilla.

Në tetë ditët e fundit të majit, 43 persona u vranë nga rrufeja. Në prill, 31 njerëz u vranë nga goditjet e rrufesë, sipas një raporti të publikuar nga Save the Society and Thunderstorm Awareness Forum. Gjithashtu në një ditë të vetme, 11 persona humbën jetën dhe nëntë të tjerë u plagosën nga goditjet e rrufesë këtë maj.

Gjatë dekadës së fundit deri në vitin 2021, rrufetë kanë vrarë të paktën 2,800 njerëz në vendin e Azisë Jugore, tregojnë të dhënat zyrtare. Bangladeshi duke qenë një vend delta i rrethuar nga Gjiri i Bengalit po përjeton goditje më të shpeshta dhe vdekjeprurëse rrufeje. Ekspertët thanë se kjo ishte me sa duket për shkak të ndryshimit të klimës.

Kabirul Bashar, president i forumit dhe një profesor në Universitetin Jahangirnagar, tha se ata kanë identifikuar dy arsye pas rritjes së goditjeve nga rrufetë, ndikimi në rritje i ngrohjes globale dhe prerja e pemëve në zonat rurale të Bangladeshit, veçanërisht pemët e larta në fusha.

Duke i bërë jehonë të njëjtës pikëpamje, Shahriar Hossain, një ekspert mjedisor, tha se ndryshimi i klimës mbetet një faktor shtytës pas numrit në rritje të rrufeve në Bangladesh.

Sipas OKB-së, në Bangladesh regjistrohen mesatarisht 300 vdekje të lidhura nga rrufetë në vit. Bangladeshi këtë prill përjetoi valën e tij më të gjatë të të nxehtit në histori që nga viti 1948 dhe për herë të parë, gati 75-80% e vendit përjetoi valë të vazhdueshme të të nxehtit.

“Ndryshimet klimatike po shkaktojnë shira të parakohshëm, nxehtësi ekstreme ose shi të vonë. Rrufeja ndodh kur temperatura në sipërfaqen e tokës rritet kundër ajrit dhe mjedisit. Për më tepër, shpyllëzimi dhe zvogëlimi i numrit të pemëve të larta si palmat po kontribuojnë në katastrofën klimatike, duke kërcënuar fermerët që punojnë në fushë të hapur. Por ne mund të shmangim vdekjen nga katastrofat klimatike duke rritur ndërgjegjësimin, duke instaluar kulla thithëse rrufeje dhe duke lëshuar parashikime të motit,” tha Hossain, i cili është gjithashtu sekretar i përgjithshëm i Organizatës së Mjedisit dhe Zhvillimit Social.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH