Globi

Banditët futen live dhe marrin peng punonjësit e televizionit, Presidenti i Ekuadorit firmos dekretin, për neutralizimin urgjent të grupeve kriminale

Shkruar nga Liberale
Banditët futen live dhe marrin peng punonjësit e televizionit,

 

Presidenti i Ekuadorit Daniel Noboa shpalli një “konflikt të armatosur të brendshëm”, duke urdhëruar forcat e sigurisë të “neutralizojnë” grupet kriminale të akuzuara për përhapjen e dhunës ekstreme në mbarë kombin e Amerikës Latine.

Dekreti u firmos menjëherë pasi persona të maskuar me kapuç dhe të armatosur ndërprenë një transmetim të drejtpërdrejtë televiziv - një ndër incidentet e dhunshme që u zhvilluan në të gjithë vendin të martën.

Ekuadorianët mbetën të habitur teksa shikuan pengmarrjen e transmetimit të drejtpërdrejtë të Televizionit TC nga qyteti bregdetar i Guayaquil. Videoja e mediave sociale tregonta bandat që detyronin stafin e rrjetit shtetëror të shtriheshin në dyshemenë e studios ndërsa të shtëna dhe të bërtitura dëgjoheshin në sfond.

Policia e Ekuadorit tha më vonë se kishte arrestuar të gjithë njerëzit e armatosur, anëtarët e medias ishin evakuuar dhe i gjithë stafi dhe pengjet ishin gjallë.

Të paktën katër armë zjarri, dy granata dhe "lëndë shpërthyese" u gjetën dhe 13 persona u kapën, tha César Zapata, Komandanti i Përgjithshëm i Policisë Kombëtare. Autorët do të sillen para drejtësisë për "aktet e tyre terroriste", shtoi ai.

Prezantuesi i televizionit TC, Jorge Rendon, e përshkroi pengmarrjen e transmetimit si një "sulm jashtëzakonisht të dhunshëm".

"Ata donin të hynin në studio në mënyrë që ne të mund të thoshim atë që ata donin," kujtoi Rendon në një video në llogarinë zyrtare X të TC Television. Rendon tha se ai dinte për një person të qëlluar dhe një tjetër të plagosur nga sulmuesit. Policia nuk i ka konfirmuar lëndimet.

Situata ka sjellë frikë midis shumë ekuadorasve. Një grua, e cila jeton jashtë Guayaquil dhe e cila iu tha të shkonte herët në shtëpi nga shefi i saj, përshkroi trafikun kaotik për në shtëpi. “Makinat po shkonin në rrugën e gabuar; të gjithë thjesht po përpiqeshin të kalonin”, tha ajo.

“Pjesa më e frikshme ishte të shihje dëshpërimin, duke parë mbylljen e bizneseve, njerëz të dëshpëruar, përfshirë fëmijë dhe gra, që vraponin furishëm në rrugët e destinuara vetëm për makina.”

Vendi është tronditur nga shpërthime, rrëmbime policore dhe trazira në burg që kur Noboa shpalli një gjendje të jashtëzakonshme mbarëkombëtare të hënën.

Trazirat u krijuan pasi kreu i bandës së profilit të lartë Adolfo "Fito" Macias u arratis nga një burg në Guayaquil.

Tetë persona u vranë në Guayaquil të martën, sipas policisë lokale. Dy oficerë policie u vranë gjithashtu në qytetin e afërt të Nobolit, tha Policia Kombëtare në X.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH