Bota

Armëpushim në Gaza? Macron pritet të zhvillojë takim me ministrat e jashtëm të katër vendeve arabe dhe komandantin e CIA-s

Shkruar nga Liberale

Armëpushim në Gaza? Macron pritet të zhvillojë takim me

Presidenti francez Emmanuel Macron do të zhvillojë këtë të premte një takim me kryeministrin, ministrin e Jashtëm të Katarit dhe ministrat e jashtëm të Arabisë Saudite, Egjiptit dhe Jordanisë.

Në fokus të këtij takimi do të jetë situatë në Lindjen e Mesme.

“Kjo vizitë tregon angazhimin e Francës për të punuar me ministrat arabë për të bërë gjetur një zgjidhje për të arritur një marrëveshje për një armëpushim në Rripin e Gazës ,” shpjegoi zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme egjiptiane, Ahmad Abu Zeid.

Poll
SHQIPENGLISH