Globi

Tërmet i fuqishëm në Japoni, shkon në 30 numri i viktimave

Shkruar nga Liberale

Tërmet i fuqishëm në Japoni, shkon në 30 numri i viktimave

Shkon në 30 numri i viktimave pas tërmetit të fortë që goditi një ditë më parë Japoninë. Në një komunikim për mediat kryeministri i Japonisë Fumio Kishin konfirmoi se numri i viktimave është rritur dhe se dëmet e shkaktuara nga tërmetit 7.6 ballë janë të mëdha.

Rreth 1000 anëtarë të ekipeve të shpëtimit janë angazhuar për të ndihmuar qytetarët e bllokuara, ndërsa kërkimet për të shpëtuar jetë vazhdojnë. Ushtria japoneze ka shpërndarë ushqim, ujë dhe batanije për të gjithë njerëzit që janë detyruar të largohen nga banesa për shkak të rrezikut të lartë.

Gjithashtu edhe presidenti i SHBA Joe Biden konfirmoi mbështetjen e tij për Japoninë pas goditjes nga tërmeti.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH