Globi

'Bombardimet hakmarrëse'/ Bejrut, gjendje lufte në kufirin libanezo-izraelit

Shkruar nga Liberale
'Bombardimet hakmarrëse'/ Bejrut, gjendje lufte në kufirin

Luftëtarët e lëvizjes shiite të Hezbollahut të Libanit kanë kryer të paktën tre sulme që shënjestronin postet izraelite pranë kufirit libanez, duke shkaktuar bombardime hakmarrëse, tha sot milicia e mbështetur nga Irani.

Hezbollahu tha se sulmet kishin në shënjestër postet izraelite në Shtoula, Al Baghdadi dhe Ruwaisat Al-Alam, duke pretenduar se kishte kryer goditje të drejtpërdrejta.

Ushtria izraelite tha se disa nga postet e saj ishin në shënjestër të sulmeve nga Libani dhe se në këmbim ajo kishte goditur “burimet e zjarrit”.

Burimet libaneze të sigurisë thanë se artileria izraelite kishte goditur zonat në periferi të fshatrave jugore të Mhaibib, Mais al-Jabal, Aita al-Shaab, Yaroun, Dhaira dhe Alma al-Shaab.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH