Showbiz

BMW: Ndalimi i përdorimit të karburanteve mund të jetë i dëmshëm për klimën

Shkruar nga Liberale
BMW: Ndalimi i përdorimit të karburanteve mund të jetë i

Kryetari i Bordit Drejtues (CEO) i Bayerische Motoren Werke AG, i njohur si BMW, kompania gjermane e prodhimit të automjeteve dhe motoçikletave luksoze, Oliver Zipse, paralajmëroi sot se caktimi i një date për t’i dhënë fund prodhimit të makinave me benzinë dhe naftë, mund të dëmtojë klimën.

“Ne besojmë se kjo do të ishte e dëmshme për klimën. Gjërat nuk janë menduar deri në fund”, tha Zipse.

Ai theksoi se në Gjermani dhe Europë nuk ka stacione të mjaftueshme të karikimit të makinave elektrike dhe as energji elektrike të gjelbër. Nëse do të ndalohej regjistrimi i makinave të reja me djegie, makinat e vjetra do të përdoreshin edhe më gjatë.

Në Konferencën e OKB-së mbi ndryshimet klimatike (COP26) në Glasgow, 24 vende dhe gjashtë prodhues të mëdhenj makinash kërkuan të bien dakord për caktimin e një date të fundit për shitjen dhe regjistrimin e makinave me motorë me djegie të brendshme. Sipas planit, vetëm makinat dhe furgonët me emetim zero duhet të përdoren në tregjet kryesore deri në vitin 2035.

BMW dëshiron të jetë neutrale ndaj klimës deri në vitin 2050, por Zipse paralajmëroi se kjo mënyrë nuk është aq e parëndësishme sa duket.

Për të parandaluar zgjerimin e hendekut midis infrastrukturës së tarifimit dhe rritjes së numrit të makinave elektrike ai bëri thirrje për ulje të taksave për të tërhequr sa më shumë investime.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH