Aktualitet

Blinken thirrje Izraelit: Mbroni civilët në Rripin e Gazës! Nuk ka rezultate pozitive

Shkruar nga Liberale
Blinken thirrje Izraelit: Mbroni civilët në Rripin e Gazës! Nuk

Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, i bëri thirrje Izraelit që të bëjë më shumë për të mbrojtur civilët palestinezë.

Lufta Izrael-Hamas ka shkaktuar mijëra viktima, ndërsa tanket izraelite zhvilluan sulme në qytetin kryesor të Rripit jugor të Gazës.

Pasi Shtetet e Bashkuara vendosën veton ndaj një kërkese të propozuar të Kombeve të Bashkuara për një armëpushim të menjëhershëm humanitar, Blinken tha se Izraeli duhet të vendosë “një premium” në mbrojtjen e civilëve të Gazës dhe të sigurohet që ndihma humanitare mund të arrijë ata që kanë nevojë.

​ “Situata është kritike dhe ne duhet të sigurohemi që operacionet ushtarake të kenë në fokus edhe mbrojtjen e civilëve. Unë mendoj se bënë përpjekje për të mbrojtur civilët, por rezultatet që po shfaqet nuk janë edhe aq pozitive”, u shpreh Blinken.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH