Globi

Bjellorusia ndalon importin e ushqimeve nga BE për gjashtë muaj

Shkruar nga Liberale
Bjellorusia ndalon importin e ushqimeve nga BE për gjashtë muaj

Bjellorusia njoftoi se nga 1 janari do të ndalojë importin e ushqimeve nga shumë vende perëndimore si hakmarrje për sanksionet e vendosura në Minsk , e cila është akuzuar për orkestrimin e krizës imigracionit në kufijtë e BE-së.

Sipas dekretit të qeverisë Bjelloruse, produkte të ndryshme si fruta, perime, mish dhe produkte qumështi nga BE, Kanada, SHBA, Britani dhe vende të tjera evropiane nuk do të lejohen më të importohen në vend.

”Janë marrë masa hakmarrëse, duke marrë parasysh përpjekjet e vazhdueshme të Perëndimit për të ushtruar presion kolektivisht të paligjshëm duke vendosur sanksione ndaj vendit tonë ,” tha qeveria.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH