Showbiz

Bill Gates u largua nga Microsoft mes hetimeve të një afere seksuale

Shkruar nga Liberale
Bill Gates u largua nga Microsoft mes hetimeve të një afere seksuale

Microsoft po hetonte bashkëthemeluesin e saj Bill Gates mbi një lidhje 20-vjeçare pak para se ai të largohej nga bordi i kompanisë vitin e kaluar.

Gjiganti i teknologjisë konfirmoi se kishte nisur një hetim pasi u raportuan shqetësime në lidhje me sjelljen e tij. Firma tha se zhvilloi një hetim me një firmë ligjore dhe i dha mbështetje punonjësit që bëri ankesën.

Një zëdhënës i Z. Gates mohoi që vendimi i tij për t'u tërhequr kishte ndonjë lidhje me hetimin. Lajmi për hetimin doli pasi Bill dhe Melinda Gates njoftuan vendimin e tyre për t'u divorcuar pas 27 vitesh martesë.

Të hënën, një zëdhënës i Microsoft tha se kompania e softuerëve kishte marrë një ankesë në fund të vitit 2019 që Z. Gates kishte “kërkuar të fillonte një marrëdhënie intime” me një punonjëse femër në 2000.

"Një komitet i bordit shqyrtoi shqetësimin, ndihmuar nga një kompani e jashtme ligjore, për të kryer një hetim të plotë," tha ai. "Gjatë gjithë hetimit, Microsoft siguroi mbështetje të gjerë për punonjësin që ngriti shqetësimin," tha ai.

Hetimi nuk arriti në një përfundim, pasi Z. Gates u tërhoq nga bordi para se të përfundonte.

Në një postim të LinkedIn në Mars të vitit të kaluar, Z. Gates tha se ai e mori vendimin në mënyrë që të mund të kalonte më shumë kohë në punën e tij bamirëse me Fondacionin Bill & Melinda Gates. Ajo erdhi tre muaj pasi ai u rizgjodh.

Në atë kohë, ai shkroi: "Në lidhje me Microsoft, të heqësh dorë nga bordi në asnjë mënyrë nuk do të thotë të largohesh nga kompania. Microsoft do të jetë gjithmonë një pjesë e rëndësishme e punës sime të jetës ... Ndihem më optimist se kurrë për progresin që po bën kompania dhe sesi mund të vazhdojë të përfitojë në botë ".

Sidoqoftë, Wall Street Journal raportoi të dielën se bordi i Microsoft kishte vendosur që përfshirja e Z. Gates me një punonjëse femër ishte e papërshtatshme dhe ai kishte nevojë të largohej.

Poll
SHQIPENGLISH