Globi

Biden: Të vazhdosh rrugën e terrorit dhe vrasjeve do të thotë t’i japësh Hamasit atë që ata kërkojnë

Shkruar nga Liberale
Biden: Të vazhdosh rrugën e terrorit dhe vrasjeve do të

Joe Biden ka thënë se lejimi i vazhdimit të konfliktit në Gaza “do t’i japë Hamasit atë që ata kërkojnë”. Presidenti amerikan tha se Hamasi filloi më 7 tetor sepse i frikësohej “asgjë më shumë se izraelitët dhe palestinezët që jetojnë krah për krah në paqe”.

“Të vazhdosh rrugën e terrorit, dhunës, vrasjeve dhe luftës do të thotë t’i japësh Hamasit atë që ata kërkojnë”, tha ai në X, i njohur më parë si Twitter.

Tweet-i i tij shkaktoi konfuzion, duke ngritur pyetje nëse Biden po sinjalizonte një zbutje të qëndrimit të SHBA-së ndaj konfliktit.

Biden ka kundërshtuar më parë një armëpushim, duke thënë se ai nuk do të sillte paqe mes Izraelit dhe Hamasit.

“Për sa kohë që Hamasi i përmbahet ideologjisë së tij të shkatërrimit, një armëpushim nuk është paqe”, shkroi ai në një artikull të opinionit të Washington Post në fillim të këtij muaji.

Por një zyrtar i lartë nga administrata e Biden i tha Jewish Insider se postimi i tij në Twitter “nuk ishte një ndryshim në politikë”, duke shtuar se ai erdhi nga një fjalim më i gjatë që ai mbajti javën e kaluar.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH