Aktualitet

Biden shprehet qartë për sulmin mbi spitalin në Gaza: Duket se është bërë nga ekipi tjetër

Shkruar nga Liberale

Pas takimit me Netanyahu-n, presidenti i SHBA Joe Biden thotë se ka vizituar Izraelin për të treguar se ku qëndron SHBA në konflikt.

Duke folur për shpërthimin e mbrëmshëm në spitalin e Gazës, Biden i tha kryeministrit të Izraelit se duket se është "bërë nga ekipi tjetër". Biden u shpreh është "thellësisht i pikëlluar dhe i zemëruar" nga incidenti.

"Bazuar në atë që kam parë, duket sikur është bërë nga ekipi tjetër, jo ju. Por ka shumë njerëz atje që nuk janë të sigurt, kështu që ne duhet të kapërcejmë shumë gjëra," ai thotë.

Duke folur për sulmet e Hamasit, Biden tha se nuk është hiperbolë të thuhet se ata "therën" 1300 njerëz, duke përfshirë 31 amerikanë.

[caption id="attachment_1391297" align="alignnone" width="618"] Fotografia: Brendan Smialowski/AFP/Getty Images[/caption]

Ai flet edhe për pengjet izraelite, mes tyre edhe fëmijë. "Imagjinoni se çfarë po mendonin ata fëmijë që fshiheshin nga Hamasi? Është përtej të kuptuarit tim."

Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë të mbështesin Izraelin, tha Biden, duke iu drejtuar Netanyahut: "Mezi pres të kem një diskutim rreth asaj që ndodh nga këtu".

Ai thotë se guximi, përkushtimi dhe trimëria e popullit izraelit është mahnitëse, duke shtuar "Unë jam krenar që jam këtu".

Nga ana e tij Netanyahu tha se "bota e civilizuar duhet të bashkohet për të mposhtur Hamasin" në të njëjtën mënyrë që bëri kur u përball me ISIS.

“Ne do ta mposhtim Hamasin dhe do ta heqim këtë kërcënim të tmerrshëm nga jeta jonë”,tha kryeministri izraelit, duke shtuar se kjo nuk është vetëm për hir të vendit të tij, por për hir të të gjithëve.

Ai e quajti Biden një "mik të vërtetë" dhe përgëzoi vendimin e tij për të vizituar Izraelin gjatë luftës.

“E di që flas për popullin e Izraelit kur them faleminderit”, shton ai./Liberale.al

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH