Globi

Biden do të takohet me kryeministrin suedez, ja çfarë pritet të diskutohet

Shkruar nga Liberale
Biden do të takohet me kryeministrin suedez, ja çfarë pritet

Kryeministri suedez Ulf Kristersson do të jetë në Uashington të mërkurën për bisedime me presidentin amerikan Joe Biden rreth mundësisë së anëtarësimit të vendit nordik në NATO, lidhjeve transatlantike të sigurisë dhe luftës së Rusisë në Ukrainë.

Të dy udhëheqësit “do të rishikojnë bashkëpunimin në rritje të sigurisë dhe do të riafirmojnë pikëpamjen e tyre se Suedia duhet t’i bashkohet NATO-s sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë të shtunën, raporton DW.

Ata do të flasin gjithashtu për koordinimin transatlantik për Kinën, ndryshimet klimatike dhe teknologjitë në zhvillim. Kristersson vuri në dukje se “fokusi i vizitës do të jetë në pranimin e Suedisë në NATO. ”

“Jam i kënaqur që Presidenti Biden po na fton në një takim javën e ardhshme, përpara samitit të NATO-s në Vilnius javën e ardhshme,” tha ai në një deklaratë.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH