Aktualitet

Berisha ‘shpërthen’ në mediat greke: Beleri është i burgosur politik, akuzën e ngriti Rama. “Dëshmitari” është paguar 7000 euro

Shkruar nga Liberale
Berisha ‘shpërthen’ në mediat greke: Beleri

Ish-kryeministri Sali Berisha ka lëshuar akuza të ashpra ndaj Edi Ramës për çështjen Beleri.

Duke folur për SKAI-n dhe Yiannis Souliotis, ai pohon se aktakuza kundër kryetarit të zgjedhur të Himarës është e sajuar dhe se dëshmitarit mbi të cilin ishte bazuar prokuroria për tentativë blerjeje votash, i është paguar 7000 euro për shërbimet e tij.

“E kuptova që ishte një provokim i vjetër policor ndaj tij. Më vonë gjeta prova të qarta se oficerë të lartë të policisë dhe një informator ishin të përfshirë.”

“Ka një fond sekret për ata që kryejnë ‘misione speciale’. Ky provokator ka mbledhur para nga ky fond në kundërshtim me ligjin, një tarifë prej 7000 euro”, është shprehur Berisha.

“Më është dhënë (informacioni) në mënyrë shumë konfidenciale, por duke qenë se fondet janë përdorur në mënyrë të paligjshme dhe të papranueshme, shpall publikisht në Shqipëri dhe kudo se ky është një veprim shumë i trishtuar dhe i paligjshëm”, shtoi ish kryeministri.

Ish-kryeministri këmbëngul se dëshmia dhe videot kundër Belerit janë të pavlefshme, pasi denoncuesi kryesor është paguar.

“Informacioni i saktë për shpërblimin e tij më ka mbërritur vetëm dy ditë para se ta zbuloja atë” tha Berisha.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH