Aktualitet

Berisha pyetet në Elbasan: Ku ishit kur largoheshin demokratët nga PD-ja?

               Publikuar në : 20:19 - 08/10/21 liberale

Një demokrate ka vënë në vështirësi Sali Berishën në foltoren e tij në Elbasan. Në një kohë kur Berisha zgjodhi që të fliste për padrejtësitë e Bashës pasi ai e përjashtoi nga grupi i PD-së, ajo i ka kërkuar llogari se ku ka qenë ish-kryeministri ku nga PD-ja u larguan një e nga një emra me mesh në PD.

Ajo gjithashtu e pyeti nëse kjo “Foltore” është për qëllime personale për t’i ringritur si lider, apo për të mirën e PD.

Anita Duhanxhiu: Të jemi të sinqertë, ku ishit ju Berisha kur përjashtoheshin demokratët me kontribut të PD? A duhet ta gjykoj unë si një reagim ndaj sulmit tuaj personal, apo kontribut për ringritjen e PD? Kjo foltore ka si qëllim ridimesionin tuaj në krye të PD, apo ringritje e PD dhe pyetja e fundit, çfarë projekti keni ju për të bashkuar PD, se në gjykimin tim nuk mendoj se PD do vijë në pushtet duke u ndarë, siç kemi filluar të ndahemi. Basha nuk është armiku ynë. (Fishkëllehet nga salla, tentohet t’i merret fjala).

Berisha: Ndaj atij akti, kryetarit të PD i kam thënë çdo gjë që meritonte, i kam thënë në zyrë që në këtë vendim që kem marrë, ata kanë të drejtën e Zotit që të ndërmarrin kundër teje çdo vendim politik se ti i vrave. Unë thashë se largimi im ishte pa kthim, dhe kjo më impononte që të vetëpërmbahesha, i ka thirr në zyrë, kam kërkuar që t’i riintgrojmë në PD, por i kam thënë Bashës që ti me këtë akt je lider i thyer, a ngjitesh apo nuk ngjitesh, kjo është një punë që duhet parë. Në 19 maj unë u shpalla ‘Non Grata’ nga Sekretari i shtetit dhe u shpall në një kohë që kisha 8 vite pa asnjë kompetencë ekzekutive, që nuk kisha pasur asnjë akzuzë, nga një organ i çfarëdoshëm, ai që është arkitekt, që është Edi Rama.

Tags: , ,


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back