1

Belgjika kalon në fazën tjetër të Euro2020, ndërsa Danimarka…

               Publikuar në : 20:29 - 17/06/21 liberale

Pas Italisë, Belgjika bëhet skuadra e dytë që kalon në fazën tjetër, teksa mposhti Danimarkën 2-1. Një sukses që erdhi me përmbysje, danezët luajtën shumë mirë në pjesën e parë, ndërsa në të dytën belgët iu falën dyshes Hazard-De Bruyne.

Sfida ka nisur menjëherë me gol. Ishin danezët shënuan pas vetëm 99 sekondash lojë. Poulsen përfitoi nga një gabim i mbrojtjes belge dhe nuk fali. 1-0 për vendasit që në minutën e dytë të takimit.

Në minutën e 10-të, ashtu siç ishte caktuar përpara ndeshjes dhe pas fjalëve të Romelu Lukakut, topi është ndalur, lojtarët e Belgjikës e pasuan mes tyre. Stadiumi brohoriti dhe duartrokiti për Christian Eriksen, që e ndoqi direkt nga spitali këtë përballje. Në stadium kishte edhe banderola në gjuhën daneze “të presim shpejt Eriksen” dhe “shërim të shpejtë”.

Pjesa e dytë nis me ritëm për belgët, të cilët nuk vonojnë dhe gjejnë golin e barazimit. Janë dy yjet e Kësaj skuadra, De Bruyne dhe Hazard, që veprojnë mirë me njëri-tjetrin dhe ky i fundit nuk fal në minutën e 55-të.

Në minutën e 70-të ndryshojnë rolet. Është Hazard që jep asist dhe Kevin de Bruyne përmbys. Mesfushori realizoi golin e avantazhit për Djajtë e Kuq, duke finalizuar me një goditje të bukur. Danezët përpiqen në fund të paktën të shmangin humbjen, por nuk ia dalin dot.


KOMENTO (0)

Shkruaj nje koment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

* *

Back