Aktualitet

BE u tha "Jo", vjen propozimi i Rusisë për Shqipërinë e Maqedoninë

Shkruar nga Liberale
BE u tha "Jo", vjen propozimi i Rusisë për

Bashkimi Ekonomik Eurasian (EEU) ka ftuar Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore që t’i bashkohen këtij grupimi.

Thirrja është bërë nga Përfaqësuesi i Përhershëm i Rusisë në BE, Vladimir Chizhov, gjatë Forumit Ekonomik Eurasian në Verona.

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut do të gjejnë mirëkuptim më shpejt në EEU sesa në BE. Unë jam i sigurt se vendet, të cilat janë kandidate për anëtarësim në BE dhe së fundmi janë vënë në akull nga Brukseli mund të kenë më shumë benefite në EEU", tha diplomati rus, shkruan TCh.

Ftesa e Rusisë për vendet e Ballkanit vjen vetëm disa ditë pas një vendimi negativ nga Presidenti Francez Emmanuel Macron./Gazeta Liberale

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH