Globi

BE synon t’i japë fund varësisë nga karburantet fosile ruse

Shkruar nga Liberale
BE synon t’i japë fund varësisë nga karburantet fosile ruse

Shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen njoftoi një qasje me tre drejtime për zëvendësimin e karburanteve fosile ruse në BE:

1. Kalimi në furnizime nga vende të tjera

2. Shpërndarja më e shpejtë e energjisë së rinovueshme

3. Më shumë përpjekje për të kursyer energji

Ajo tha se BE do të financojë një plan prej 210 miliardë eurosh në grante dhe kredi për t'i dhënë fund varësisë së BE-së nga gazi dhe nafta ruse deri në vitin 2027.

Në fund të fundit, investimi shtesë do të ulë faturën e importit të karburanteve fosile të Evropës, si dhe do të sigurojë një katalizator për përhapjen e energjisë së gjelbër në bllok, shtoi ajo.

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH