Globi

BE siguron 160 mln doza të vaksinës nga “Moderna”

Shkruar nga Liberale
BE siguron 160 mln doza të vaksinës nga “Moderna”

Komisioni Europian ka siguruar një tjetër sasi vaksinash kur ato të jetë plotësisht efektive. Shefja e unionit, Ursula van der Leyen dha detaje për marreveshjen e re me kompaninë Moderna.

“Ndërsa masat kufizuese mund të ngadalësojnë përhapjen e virusit ne të gjithë e dimë se vetëm një vaksinë efektive do të sigurojë një zgjidhje perfundimtare për këtë pandemi. Jam e lumtur të njoftoj se nesër do të miratojmë një kontratë të re për të siguruar një tjetër vaksinë COVID-19. Kjo marrëveshje do të na lejojë të blejmë deri në 160 milion doza të një vaksine të prodhuar nga Moderna”, tha presidentja e KE

Ndërkohë, Italia, Gjermania dhe Franca kanë paralajmëruar lehtësimin e masave kufizuese gjatë muajit dhjetor. K

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH