Globi

BE ndalon shitjen e paketimeve të mëdha të patetinave, ja arsyeja

Shkruar nga Liberale
BE ndalon shitjen e paketimeve të mëdha të patetinave, ja arsyeja

Bashkimi Europian ka vendosur të ndalojë shitjen e paketimeve të mëdha të patatinave, me argumentin se mashtron konsumatorët.

Sipas eurodeputetëve, kompanitë shesin më shumë ajër se sa produkt dhe mashtrojnë kosumatorët për sasinë që ata po blejnë.

“Qeset me patatina të mbushura me ajër, paketim me më shumë plastikë sesa produkt, kuti të mëdha, por pak përmbajtje, e gjithë kjo do të mbetet në histori.

Afërsisht 73 për qind e qytetarëve të BE-së thonë se janë mashtruar nga paketimi i madh i produkteve. Domethënë, edhe pse sasia është e shkruar në produkt, konsumatorët shpesh e vlerësojnë sasinë e përmbajtjes ‘on the top’ dhe kur kthehen në shtëpi habiten në mënyrë të pakëndshme. Kam marrë shumë pyetje nga qytetarët për produkte si patate të skuqura, madje edhe produkte që vijnë në shishe”– tha eurodeputetja kroate Biljana Borzan

Liberale Newsroom

Poll
SHQIPENGLISH